شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

بهترین تغذیه برای جوجه بوقلمون

بهترین تغذیه برای جوجه بوقلمون

یکی از مهمترین مراحل پس از جوجه کشی بوقلمون و تولد جوجه ها، یادگیری نکات پرورش و تغذیه جوجه بوقلمون است، در صورتی که قصد پرورش بوقمون را دارید در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

تغذیه جوجه های بوقلمون پس از تولد

یکی از نکات برای پرورش بوقلمون های سالم و باکیفت توجه به تغذیه آنها پس از تولد است، در صورتی که با استفاده از دستگاه جوجه کشی بوقلمون اقدام به تولید جوجه کرده باشید و جوجه کشی را با روش طبیعی و سنتی انجام نداده باشید، وظیفه نگهداری و تغذیه آنها بر عهده شما خواهد بود.

از زمان تولد جوجه ها تا 24 جوجه ها نیاز به تغذیه ندارند و باید از محتویات کیسه زرده در بدن خود تغذیه کنند، اما پس از 1 روز حتما باید آنها را به بستر منتقل کنید.

بستر مناسب باید از پوششی نرم مانند پوشال، آبخوری و دانخوری مناسب قد جوجه ها برخوردار باشد، به طور کلی غذای مناسب برای جوجه های بوقلمون موارد زیر هستند.

  • سبزیجات خرد شده مانند یونجه، کاهو، جعفری و…
  • دانه های خرد شده مانند: سویا، ذرت و گندم
  • نان خرد شده به همراه ماست
  • آب سالم و پاکیزه
  • تخم مرغ آب پز یا پوست تخم مرغ به همراه سبزیجات خرد شده

همچنین به این دلیل که در روزهای آغازین ممکن است جوجه ها آب و غذای کافی مصرف نکنند میتوانید برای جلوگیری از مرگ و میر در آب آشامیدنی آنها هر دو هفته 1 بار مقداری مولتی ویتامین بریزید.

پس از اینکه بوقلمون ها تا حد به خصوصی رشد کردند باید آنها را برای مقاصدی که در نظر دارید رشد دهید، به عنوان مثال باید به این نکته توجه داشته باشید که میخواهید آنها را تبدیل به بوقلمون مولد کنید یا گوشتی؟

پرورش بوقلمون گوشتی

پرورش بوقلمون گوشتی و مولد

در صورتیکه بخواهید بوقلمون های گوشتی پرورش دهید باید سعی داشته باشید که وزن آنها را در مدت زمان 4 تا 5 ماه به حدود 10 تا 12 کیلوگرم برسانید تا بتوانید آنها را بفروشید، به همین دلیل هم باید سعی کنید که در غذای آنها از چربی  و کربوهیدرات به بیشتر استفاده کنید.

همچنین سعی کنید از مواد غذایی مانند پروتئین، ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید، مواد غذایی مانند: پودر ماهی و گوشت، بادام زمینی، پودر سویا، تخم آفتاب گردان و.. استفاده کرد، و برای تامین ویتامین جوجه ها از ویتامین های مختلف یا مولتی ویتامین در آب آشامیدنی جوجه ها استفاده شود و برای تامین مواد معدنی مانند: آهن، فسفر و… میتوان از مواد غذایی مکمکل برای جوجه ها استفاده کرد، استفاده از این مواد غذایی میتواند باعث رشد بهتر و سلامتی جوجه ها شود.

اما در صورتی که بخواهید بوقلمون های مولد پرورش دهید. باید سعی کنید تا تغذیه سالم، متعادل و با چربی کم را برای آنها انتخاب کنید تا با رسیدن به سن بلوغ قابلیت تخم گذاری داشته باشند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *