شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

چگونه بفهمیم بلدرچین بیمار است

بلدرچین ها پرندگان جذابی هستند که در برابر مشکلات عمده سلامتی کاملاً مقاوم هستند ، با این حال ، حتی با بیشترین مراقبت ، گله شما ممکن است گاهی بیمار شود. مهم است که بتوان علائم بیماری را تشخیص داد ، زیرا بلدرچین قادر است علائم مربوط به بیماری را پنهان کند تا زمانی که کاملاً بد شود. برای اینکه چگونه بفهمیم بلدرچین بیمار است ، خواندن مقاله را ادامه دهید.

بیماری بلدرچین

روش 1

مشاهده علائم رفتاری

*پانزده دقیقه محفظه را مشاهده کنید. بلدرچین هایی که سالم هستند در طول روز تمایل زیادی به حرکت دارند. بلدرچین هایی که ضعیف یا بیمار هستند انرژی خود را حفظ کرده و در گوشه ای جمع می شوند. این به عنوان بی حالی شناخته می شود و یک علامت رایج برای انواع مختلف بیماری است. به دنبال تغییراتی در رفتار بلدرچین های خود مانند کاهش اشتها ، گوشه گیری از گله باشید.

*به دنبال نفس نفس زدن بیش از حد باشید. نفس نفس زدن با بالهایی آویزان می شود ، نشانه قرار گرفتن بیش از حد در معرض گرما است. در حالی که این به این معنی نیست که بلدرچین شما بیمار است ، اما گرم شدن بیش از حد می تواند منجر به برخی پیامدهای مخرب سلامتی شود.

در صورت مشاهده این علائم رفتاری ، مهم است که فوراً محل نگهداری بلدرچین خود را خنک کنید. نفس نفس زدن همچنین می تواند به دلیل کمبود آب بدن باشد. اطمینان حاصل کنید که بلدرچین شما در طول شبانه روز و در همه اوقات به آب تازه دسترسی دارد.

*علائم سرفه ، عطسه یا خس خس را گوش دهید. دلایل این علائم می تواند عفونت باکتریایی در دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت باشد. بیشتر نژادهای بلدرچین از جمله بلدرچین Coturnix در برابر برونشیت مقاوم هستند. با این حال ، این مسئله تنفسی در بلدرچین باب وایت وجود دارد.

*بلدرچین خود را از نظر کنه بررسی کنید. خارش مداوم ، بی قراری و از بین رفتن پر از علائم رایج کنه ها است ، اما خوشبختانه به راحتی قابل درمان است.

برای جوجه کشی و جوجه ریزی تخم پرندگان مختلف دستگاه جوجه کشی مختص به آن موجود است . برای دریافت اطلاعات در این زمینه می توانید با ما تماس بگیرید .

روش 2

به دنبال تغییرات فیزیکی باشید

*به دنبال از بین رفتن پر باشید. ریختن پر و لکه های طاسی نشانه های کلی استرس یا بیماری است ، یا می تواند در نتیجه حمله باشد. برعکس برخی از نژادهای بلدرچین به طور طبیعی دو بار در سال بوجود می آیند ، مانند بلدرچین Coturnix. همچنین ریختن پر توسط پرندگانی که از سو تغذیه یا کنه رنج می برند ایجاد می شود.

*از نظر وجود زخم و توده های غیرطبیعی بررسی کنید. زخم ها ، خراش ها یا برجستگی ها در صورت عدم درمان پزشکی حساس به عفونت هستند. در حالی که این علائم از شدت متفاوت است ، اما به طور کلی در خانه با استفاده از کرم ضد باکتری و پاک کننده زخم بهبود می یابد.

*پرهای بلدرچین های خود را بررسی کنید. پرها در حالت بیماری مایل به کدر به نظر می رسند یا به شکل متفاوت و خارج از حالت طبیعی در می آیند. پرهای پف کرده نشان می دهد بلدرچین شما سرد است و به دلیل بیماری، گرما و انرژی را حفظ می کند.

پرهای ناصاف و ناموزون یکی دیگر از علائم آن است ، زیرا ممکن است بلدرچین شما انرژی کافی برای خودنمایی نداشته باشد. بلدرچین هنگام خوابیدن پرها را به طور طبیعی به حالت پف کرده در می آورد، این به معنای بیماری آنها نیست.

*چشم ها و سوراخ های بینی بلدرچین خود را از نظر مخاط یا ترشح بررسی کنید. چشمان بلدرچین شما باید در اطراف قسمت پلک تمیز باشد ، همانطور که سوراخ های بینی آنها نیز باید تمیز باشد. اگر مایعی از چشم یا سوراخ های بینی خارج می شود ، این می تواند نشان دهنده بیماری باشد. کدر شدن چشم نیز یکی دیگر از علائم بیماری است.

*حرکت بلدرچین خود را مشاهده کنید. اگر بلدرچین شما به طور غیر عادی از بقیه گله حرکت می کند ، مانند لنگیدن یا تلاش برای راه رفتن ، ممکن است پای آسیب دیده داشته باشد. پایین پای بلدرچین خود را از نظر وجود بامبول یا اطراف پا از نظر وجود پیچ ​​خوردگی ، زخم یا خون بررسی کنید.

روش 3

تغییرات رژیم غذایی را بررسی کنید

*توجه داشته باشید که بلدرچین شما چه مقدار غذا می خورد. بلدرچین ها علوفه زمینی هستند ، به این معنی که آنها به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود ، باید در طول روز دائماً از زمین غذا بخورند.

اطمینان حاصل کنید که بلدرچین شما هم پلت خود را می خورد ، و هم ریگ و حشرات زمین را نوک می زند. اگر بلدرچین های شما در زمان تغذیه به پشت بیفتد شود ، ممکن است بیمار باشد. امتناع از خوردن غذا و آب یکی از علائم رایج بیماری است.

*بلدرچین خود را روزانه وزن کنید. در حالی که به نظر می رسد این کار، بسیار زیاد و زمان بر است، اما کاهش وزن زیاد یکی از بارزترین نشانه های مشکلات سلامتی است.

بلدرچین خود را هر روز در یک زمان مشخص وزن کنید تا از نوسانات ناشی از زمان غذا جلوگیری کنید. اگر وزن بلدرچین شما به طور ناگهانی 10 درصد کاهش یافت ، باید فوراً یک چکاپ با دامپزشک خود ترتیب دهید. از ترازویی مناسب استفاده کنید که اندازه آن بر حسب گرم است .

*مدفوع بلدرچین های خود را بررسی کنید. مدفوع بلدرچین به رنگ قهوه ای و کاملا سفت است. آنها ممکن است گاهی اوقات رگه های سفید یا لکه های قهوه ای روشن داشته باشند. فضولات زرد و سبز روشن غیرطبیعی است و می تواند نشانه یک مسئله گوارشی باشد. مدفوع روان از نشانه های اسهال است.

اسهال یک مسئله هضم شایع است که شامل کوکسیدیوز یا سو تغذیه است. خون و مخاط ممکن است در مدفوع بلدرچین که دارای عفونت باکتریایی است وجود داشته باشد. در صورت مشاهده چنین علائمی مهم است که هر چه سریعتر بلدرچین خود را نزد دامپزشک ببرید.

*مواد خوراکی و ضایعات آشپزخانه که به بلدرچین شما خورانده می شود را کنترل کنید. برخی از سبزیجات و غذاهای انسانی به دلیل مقدار نمک ، شکر یا اسیدی که در آنها وجود دارد ، می توانند مشکلات گوارشی ایجاد کنند. به عنوان مثال ، آووکادو و سیب زمینی خام برای بسیاری از گونه های پرندگان سمی است.

غذاهای انسانی مانند شکلات و آب نبات نیز ناسالم هستند و می توانند روده بلدرچین شما را ناراحت کنند. در حالی که غذاهایی مانند کاهو و هندوانه لزوماً سمی نیستند ، اما حاوی مقدار زیادی آب هستند و می توانند باعث اسهال و نفخ شوند.

*توجه کنید که آیا تولید تخم کاهش یافته است. بلدرچین شما باید 4-5 بار در هفته تخمگذاری کند. در صورت بیماری بلدرچین شما، ممکن است در تخمگذار مشکل ایجاد شود ، یا یک تخم بد شکل بگذارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *