شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

بیماری مارک در مرغ

بیماری مارک در مرغ یکی از شایع ترین بیماری ها در گله های کوچک است و پس از شروع علائم بالینی قابل درمان نیست. با این حال ، این یکی از بیماری هایی است که با استفاده از واکسیناسیون قابل پیشگیری است. بحث ها و اطلاعات غلط زیادی در مورد بیماری مارک وجود داشته است. بنابراین در اینجا برخی از توضیحات مربوط به این بیماری آورده شده است.بیماری مارک بر روی جوجه ها تأثیر می گذارد و توسط ویروس تبخال مرغ ایجاد می شود.

این امر باعث بیماری افراد نخواهد شد. مانند بسیاری از ویروس های تبخال ، هرگاه حیوان آلوده شود ، تا آخر عمر آلوده خواهد شد. همه پرندگان آلوده بیمار نخواهند شد.درصد پرندگان بیمار بالینی در گله به نژاد ویروس و نژاد پرندگان بستگی دارد و نژادهای سبک به نسبت بیشتر در معرض بیماری قرار دارند.درصد بیماری و مرگ در گله می تواند از 1٪ تا 50٪ باشد. این بیماری بالینی معمولاً بین 6 هفته تا 30 هفتگی مشاهده می شود. اما بیماری مارک می تواند در پرندگان مسن نیز ایجاد شود.

بیماری مارک در مرغ

مرغ ها چگونه به بیماری مارک دچار می شوند ؟

پرندگان با استنشاق خراش ویروس آلوده به بیماری مارک مبتلا می شوند. در حالی که ویروس به شکل خالص شده خود به راحتی از بین می رود ، ویروس می تواند سالها در مرغ زندگی کند. این بدان معنی است که به محض ورود بیماری به یک مزرعه ، محیط به احتمال زیاد برای مدت زمان طولانی (ماهها تا سالها) آلوده خواهد شد حتی اگر همه پرندگان از بین بروند.

از آنجا که پرندگان آلوده ویروس می ریزند ، تا زمانی که زنده هستند بیماری را گسترش می دهند. اگر پرندگان جدید و واکسینه نشده به گله آلوده آورده شوند ، آنها نیز آلوده می شوند. این امر خصوصاً در مورد جوجه های جوانی که بسیار حساس هستند بیشتر صدق می کند.

حتی اگر پرندگان جدید به دور از گله آسیب دیده قرنطینه شوند ، کارگران می توانند پوستی پر از ویروس را بر روی دست ، لباس ، کفش ، مو و پوست حمل کرده و بیماری را گسترش دهند. یکی از راه های به دست آوردن بیماری مارک ، تخم جوجه ریزی است. حتی اگر مولد نیز آلوده باشند ، در صورت عدم تماس جوجه ها با پر و کرک ، جوجه ها تمیز می مانند.

علائم بیماری مارک بستگی به حمله بافت ها دارد. در شکل کلاسیک ، بیماری مارک باعث التهاب و تومور در اعصاب ، ستون فقرات و مغز می شود. در این فرم ، پرندگان در پاها یا بالها فلج می شوند و یا ممکن است دچار لرزش سر شوند.

انواع مرغ فلج با بیماری مارک

  • Figure 1 مرغ فلج با بیماری مارک
  • Figure 2چشم مرغ مبتلا به بیماری مارک
  • Figure 3تومورهای کبدی در اثر بیماری مارک

پرندگان مبتلا سرانجام از گرسنگی می میرند یا لگدمال می شوند یا زخم های شدیدی در بدنشان ایجاد می شود. آنها تقریباً هرگز از این وضعیت بهبود نمی یابند.

مارک همچنین ممکن است باعث ایجاد تومور در اندام های داخلی ، چشم ها و حتی پوست شود. پرندگان مبتلا لاغر می شوند ، لاغر می شوند و می میرند.

تشخیص بیماری مارک با علائم معمولی ، کالبد گشایی و بررسی بافت ها( biopsy ) است. اکثر آزمایشگاه های تشخیصی حیوانات می توانند این بیماری را در نمونه های کالبد شکافی آزمایش کنند.

اگر فکر می کنید مرغ تان به بیماری های دیگر مبتلا شده ایت می توانید مقاله تشخیص مرغ بیمار را هم مطالعه نمایید .

چگونه می توانید از بیماری مارک در گله خود جلوگیری کنید؟

واکسیناسیون جوجه های یک روزه مطمئن ترین روش برای جلوگیری از بیماری بالینی است. پرندگان قبل از اینکه در معرض ویروس قرار بگیرند باید واکسن بزنند. سپس پرندگان برای انجام واکسن خود به حدود 4-7 روز زمان نیاز دارند. این به معنای قرنطینه کامل جوجه ها حداقل برای این مدت است.

جوجه ها باید از پرندگان دیگر دور باشند و مراقب جداگانه ای برای آنها داشته باشند. اگر سرپرست جداگانه ای امکان پذیر نباشد ، باید قبل از مراقبت از دیگران ، از جوجه ها مراقبت شود. مراقبان باید در صورت لزوم برای رفت و برگشت در گروه های سنی دوش بگیرند و لباس را عوض کنند. باز هم ، این حداقل 4 روز است.

انجام واکسن باید دقیقاً همانطور که برچسب راهنما می گوید انجام شود. این بدان معنی است که دستورالعمل های مربوط به سرعت ذوب شدن ، دمای هوا و عدم استفاده از واکسن بیش از 1-2 ساعت پس از ساخت را دنبال کنید. این ویروس همانطور که در پر کرک پر مقاوم است ، یک ویروس زنده است که به شکل واکسن خیلی زود می میرد.

متأسفانه به محض ساخت واکسن ، باید پس از دو ساعت آن را بیرون انداخت و نمی تواند برای استفاده های بعدی ذخیره شود زیرا دیگر واکسن موثر نیست. واکسن باید تزریق شود (معمولاً در زیر پوست). این می تواند در مورد جوجه های ریز و درشت مشکل باشد ، بنابراین شخصی جوجه ها را نگه دارد و دیگری تزریق کند.

اقدامات دیگر برای به دست آوردن بهترین محافظت از واکسن این است که قبل از قرار دادن جوجه ها مطمئن شوید که جوجه تمیز و ضد عفونی شده است. باز هم ، همه شوره ها، پر و کرک و بقایای پرندگان مسن را از مرغ دور نگه دارید.

سو برداشت های رایج در مورد بیماری مارک

  1. بوقلمون ها و جوجه ها را با هم مخلوط کنید تا از بیماری مارک جلوگیری شود تا جوجه ها به طور طبیعی در معرض ویروس تبخال بوقلمون قرار بگیرند. این درست نیست! نه تنها مرغ ها از بیماری بیماری مارک محافظت نخواهند شد ، بلکه بوقلمون ها ممکن است در معرض بیماری های مرغ دیگر مانند مایکوپلاسما و جوش سر سیاه قرار بگیرند.
  2. پرندگان را واکسینه نکنید تا بازماندگان مقاومت شوند. مقاومت در برابر بیماری های ژنتیکی دهه ها طول می کشد و تاکنون با بیماری مارک موفقیت آمیز نبوده است.
  3. فقط چند پرنده را واکسینه کنید و واکسن نشت می کند و از جوجه های دیگر محافظت می کند. این نادرست است قبل از اینکه هر پرنده ای در معرض ویروس واقعی بیماری زا قرار بگیرد ، باید دوز کامل واکسن دریافت کند. این تنها راه دستیابی به محافظت است.
  4. پرندگان را واکسینه نکنید زیرا این واکسن خطرناک است و ممکن است مرغ ها را بیمار کند. اگر مخلوط دقیق واکسن به صورت بهداشتی رعایت نشود ، پرندگان ممکن است به یک عفونت باکتریایی مبتلا شوند. دستها را بشویید ، از یک سوزن استریل استفاده کنید و از لمس سوزن با دست یا هر چیز آلوده خودداری کنید. فقط از واکسن های تجاری استفاده کنید. شرکت های سازنده این واکسن ها در حال بررسی قدرت و اطمینان از عدم آلودگی واکسن به بیماری های دیگر هستند.

این واکسن باید در یخچال نگهداری شود زیرا هرگز نباید در زمان نگهداری اجازه گرم شدن داشته باشد. اگر گرم شوند دیگر موثر نیستند و باید فروشنده را فراخوانی کرد تا کالای جایگزین را دریافت کند. واکسن باید تا زمان استفاده در یخچال نگهداری شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *