شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

چگونه بوقلمونها را تعیین جنسیت کنیم؟

تعیین جنسیت بوقلمون می تواند متفاوت باشد، اما اگر بدانید به دنبال چه چیزی بگردید، ممکن است حتی از راه دور بتوانید جنسیت پرنده را تشخیص دهید. به عنوان مثال، چندین ویژگی وجود دارد که می توانید برای شناسایی نرها و ماده ها هنگام مشاهده آنها در طبیعت استفاده کنید، مانند رنگ و اندازه آنها. با این حال ، برخی از عواملی که به شما پاسخ قطعی می دهند، مانند اندام های تولید مثل، نیاز به دید دقیق پرنده دارند.

این امر به ویژه در صورتی که بوقلمون های جوان را تعیین جنسیت می کنید ، بیشتر صدق می کند ، زیرا ممکن است نرهای جوان از برخی ویژگی های مشخصی که نرهای بالغ دارند برخوردار نباشند.

روش 1: تعیین جنسیت بوقلمون از فاصله دور

1-بالای سر را از نظر وجود هرگونه پر بررسی کنید.

بوقلمون های ماده پرهای کوچکی دارند که تمام قسمت بالای سر آنها را می پوشاند. با این حال، بیشتر بوقلمون های نر سر کاملاً بدون پر دارند.

توجه داشته باشید که بوقلمون های ماده معمولاً دارای گوشت آبی خاکستری هستند که ممکن است در زیر پرهای کوچک سر آنها دیده شود.

نکته: علاوه بر این، سر یک بوقلمون نر بسته به میزان هیجان فعلی او، به خصوص در فصل جفت گیری، تغییر رنگ می دهد. سر می تواند از قرمز به آبی به سفید تبدیل شود و این احتمال در عرض چند ثانیه رخ می دهد.

پرهای روی سر بوقلمون

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین تغذیه برای جوجه بوقلمون

2-به دنبال پرهای پر رنگی که بوقلمون های نر دارند باشید.

بوقلمون های نر دارای پرهایی با رنگ روشن هستند، دارای پرهایی که براق قرمز، سبز، مسی، برنز یا طلایی هستند. از طرف دیگر، ماده ها ظاهر کمتر جذابی نسبت به نرها دارند و پرهای قهوه ای یا خاکستری دارند که فاقد براقیت است. تشخیص این تفاوت در مقایسه پرندگان در یک گروه از بوقلمون ها آسانتر است.

بوقلمون های نر از این پرهای پر رنگ و زیبا برای جذب ماده ها در فصل تولید مثل استفاده می کنند و نرهای با رنگ روشن بیشترین موفقیت را در جفت گیری دارند. از طرف دیگر ، رنگهای غیربراق ماده به آنها کمک می کند تا با محیط اطراف خود یک دست شوند و نشستن و محافظت از لانه های آنها را برای آنها ایمن تر می کند.

این رنگ ها بسته به نوع دقیق بوقلمونی که مورد بازرسی قرار می دهید کمی متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال ، یک بوقلمون نر دارای خال های رنگی (ocellated turkey )دارای پرهای بسیار براق و درخشان است، در حالی که یک بوقلمون وحشی شرقی دارای پرهای قهوه ای بیشتری است.

بوقمون نر با پرهای رنگی

3-منتظر باشید تا بوقلمون دم خود را باز کند.

بوقلمون های نر اغلب دم خود را به شکل بادبزن بالا می آورند. اگر این حالت را می بینید، به احتمال زیاد به یک نر نگاه می کنید. از طرف دیگر ، یک بوقلمون ماده همیشه دم خود را پایین نگه داشته و آن را باز نمی کند. با این وجود ، لزوماً به معنای ماده بودن بوقلمون نیست ، زیرا این بوقلمون می تواند نر باشد و دم آن پایین باشد.

عمل باز کردن دم برای نمایش قدرت و سلطه است. نرها معمولاً هنگام اقدام به جلب همسر یا هنگام ترساندن تهدیدهای احتمالی این عمل را انجام می دهند.

 

پیشنهاد مطالعه: دستگاه جوجه کشی بوقلمون

تشخیص جنسیت بوفلمون از رنگ دم

4-برای مشاهده بوقلمون نر به دنبال وجود خارهای پا باشید.

پاهای بوقلمون نر دارای خار خواهد بود که برآمدگی های کوچک در کنار پا دارند. اندازه آنها در بوقلمونهای نر کمتر از یکسال 1.3 سانتی متر و در بوقلمون های بیش از 4 سال، تا 5 سانتی متر است. در بوقلمون های بزرگسال آنها باید از دور دیده شوند. از طرف دیگر ، بوقلمون های ماده دارای پاهای صاف و بدون خار هستند.

بوقلمون های نر از خار برای دفاع و سلطه استفاده می کنند. آنها از خار برای حمله به حیوانات وحشی و رقبا در فصل جفت گیری استفاده خواهند کرد.

گذشته از وجود و نبود خار، ظاهر پای بوقلمون ماده و نر یکسان است. هر دو جنس دارای پاهای نارنجی مایل به قرمز با چهار انگشت در هر پا هستند.

خار پای بوقلمون نر

5-در قسمت جلوی سینه بوقلمون به دنبال پرهای ریش مانند باشید.

بوقلمون های نر بالغ دارای ریش هستند که یک خط از پر است که به پایین سینه آنها می ریزد. اکثریت قریب به اتفاق بوقلمون های ماده ریش ندارند ، بنابراین این امر می تواند به شما کمک کند تا از دور جنس بوقلمون را تصور کنید.

توجه داشته باشید که 10 تا 20 درصد بوقلمون های ماده نیز ریش می گذارند، بنابراین این روش جنسیتی همیشه به عنوان شناسه دقیق نیست.

ریش بوقلمون نر

6-در صورت مشاهده چندین بوقلمون، اندازه کلی بدن را مقایسه کنید.

بوقلمون های نر بزرگسال بزرگتر از بوقلمون های ماده بالغ هستند. اگر در حال تماشای یک گروه بوقلمون هستید، هر بوقلمون نر بالغ باید به طور قابل توجهی بزرگتر از هر ماده اطراف خود باشد.

وزن نرهای بالغ معمولاً بین 7 تا 10 کیلوگرم و ماده های بالغ معمولاً بین 3.5 تا 4.5 کیلوگرم وزن دارند. با این حال ، بوقلمونهای اهلی تمایل به بزرگتر بودن دارند.

تشخیص جنسیت بوفلمون ها از اندازه جثه

روش2: بازرسی یک بوقلمون از نزدیک برای تعیین جنسیت

1-پرهای سینه را از نظر رنگ بررسی کنید.

خود را طوری قرار دهید که بتوانید پرهای روی سینه آن را ببینید. پایین پرهای سینه یک بوقلمون نر بالغ دارای نوک سیاه است. بوقلمون های ماده پرهای سینه دارند که به رنگ سفید ، قهوه ای یا برنز هستند.

هنگام بررسی پرهای سینه ، فقط به قسمت پایینی سینه نگاه کنید. اینجاست که تفاوت در رنگ مشخص می شود.
توجه داشته باشید که این فقط در هنگام برخورد با بوقلمون های بزرگسال است.

تشخیص بوقلمون نر از رنگ پرهای سینه

2-طول پاهای بوقلمون را اندازه بگیرید.

بوقلمونهای نر علاوه بر بزرگتر بودن ، دارای پاهای بلندتری نسبت به بوقلمونهای ماده نیز هستند. برای اندازه گیری از بدن تا پا از نوار اندازه گیری استفاده کنید. طول اکثر نرهای بالغ تقریباً 15 سانتی متر است ، اما پاهای ماده آنها معمولاً 11.5 سانتی متر است.

این روش برای تعیین جنسی بوقلمون با عمر بیش از یک سال بهتر است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *