شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

تفاوت بین دستگاه ستر و هچر

دستگاه جوجه کشی بطور ساده دستگاه یا ماشینی است که تمام شرایط ایده آل لازم برای جوجه کشی و جوجه ریزی تخم را با موفقیت ایجاد می کند. این  دستگاه طراحی شده است تا با تنظیم دما و رطوبت مورد نیاز برای بقا و رشد کامل جنین در تخم ، نقش یک مرغ مادر کرچ را بازی کند. دستگاه های جوجه کشی به گونه ای طراحی شده اند که همزمان تخم های بیشتری نسبت به مرغ های کرچ بیرون می آورند و نیز از مرغ قابل اطمینان تر است. تفاوت بین دستگاه ستر و هچر در زمان جوجه ریزی است که در ادامه به توضیح مفصل آن خواهیم پرداخت.

تفاوت بین دستگاه ستر و هچر

ستر و هچر چیست؟

دو تجهیزات اصلی در جوجه کشی دستگاه ستر و هچر است. به عنوان مثال تخم مرغ را در نظر بگیرید ، در کل دوره جوجه کشی ، تخم مرغ حدود 21 روز برای جوجه ریزی نیاز دارد.  21 روز در دو قسمت جدا می شود ، از روز 1 تا 18 تخم در دستگاه ستر قرار می گیرد و در روز 18 ، تخمها به هچر منتقل می شوند و 3 روز داخل هچر می مانند تا جوجه ها بیرون آیند. این فرآیند در همه ی دستگاه های جوجه کشی مثل دستگاه جوجه کشی صنعتی و یا دستگاه جوجه کشی خانگی یکسان است.

آشنایی با تفاوت بین ستر و هچر

در طی مراحل اولیه جوجه کشی، تخمها به طور مکرر باید چرخانده شوند تا از چسبیدن جنین به غشاهای اطراف جلوگیری شود. بنابراین، برای دستگاه های ستر، شانه های تخم مرغ را به عنوان سازه ای دارای سوراخ طراحی می کنند و تخمها را در هر سوراخ قرار می دهند، تا چرخش تخمها به راحتی با چرخش شانه تخم مرغ تحقق یابد. این ساختار همچنین گردش هوا در اطراف تخمها را تسهیل می کند، تخمها اکسیژن کافی به دست می آورند و گردش هوا انتقال حرارت به تخمها را آسان تر می کند.

هنگامی که جوجه ها آماده بیرون آمدن از پوسته هستند، دیگر نیازی به چرخش تخمها نیست و تخمها نیز باید به سبد منتقل شوند تا از افتادن جوجه ها از سوراخ شانه ها جوجه کشی جلوگیری شود .

وقتی جوجه ها شروع به بیرون آمدن می کنند، جوجه ها از ریه ها برای نفس کشیدن استفاده می کنند و گرمای بیشتری نسبت به روزهای گذشته می دهند و هنگامی که جوجه ها از پوسته تخم مرغ خارج می شوند، مایعات داخل تخم ها نیز خارج می شود و بر میزان رطوبت داخل دستگاه جوجه کشی تأثیر می گذارد.

به طوری که دما و رطوبت بین دستگاه جوجه کشی (ستر) و هچر متفاوت است. به عنوان مثال، دمای تخم مرغ در دستگاه جوجه کشی (ستر) معمولاً حدود 37.8 درجه سانتیگراد و دمای تخم مرغ در دستگاه هچر حدود 37.2 درجه سانتیگراد است. هنگامی که جوجه ها بیرون می آیند، پرهای ریز و کرک زیادی را به داخل دستگاه می آورد. بنابراین دستگاه هچر کثیف تر از ستر خواهد بود.

آیا دستگاهی می تواند به عنوان دستگاه ستر و هچر کار کند؟

اگر از دو عملکرد به طور همزمان استفاده نشود، می توان از دستگاه جوجه کشی به عنوان ستر و هچر استفاده کرد. دستگاه دارای دو عملکرد باید ظرفیت مناسبی داشته باشد.

از آنجا که در داخل هچر، جوجه ها گرمای زیادی از خود تولید می کنند، اگر جوجه های زیادی در داخل یک دستگاه باشند، کنترل درجه حرارت مناسب در داخل کار سخت خواهد بود. بنابراین عملاً، اکثر تولید کنندگان دستگاه جوجه کشی همزمان ظرفیت جوجه کشی را معمولاً 10،000 تا 20،000 تخم مرغ تولید می کنند. تعداد کمی از شرکت ها هچرهایی با ظرفیت بیش از این تولید می کنند.

از آنجا که تنظیم دما / رطوبت برای دستگاه جوجه کشی ستر و هچر متفاوت است ، پس از تغییر دستگاه از دستگاه جوجه کشی ستر به هچر ، تنظیمات باید تغییر کند.

اگر یک تولیدکننده، مولد خود را داشته باشد ، هر روز از مزرعه تخم مرغ می گیرد. و تخمها معمولاً نباید بیش از یک هفته قبل از جوجه کشی نگهداری شوند. در غیر این صورت، نتیجه جوجه کشی کاهش می یابد.

او باید حداقل یک بار در هفته یا دو بار در هفته جوجه ریزی کند، پس ظرفیت جوجه کشی وی می تواند 3 تا 6 برابر ظرفیت هچر او باشد. در این حالت، سرمایه گذار باید هر دو دستگاه جوجه کشی ستر و هچر را به طور جداگانه داشته باشد.

دستگاه جوجه کشی ترکیبی

به طور سنتی ، ستر و هچر در یک دستگاه جوجه کشی اتفاق می افتد ، و تخم های جدید دو بار در هفته ست می شوند. به طور کلی ، سبدهای جوجه ریزی در پایین دستگاه جوجه کشی قرار داشتند ، جایی که دما کمتر بود.

اما این سیستم از نظر حفظ بهداشت تخم موفقیت آمیز نبود ، زیرا کرک حاصل از جوجه های هچ شده تخم های هچ نشده را آلوده می کند و شرایط تمیز و ضد عفونی مناسب را فراهم نمی کند. همچنین ایجاد شرایط رطوبتی و حرارتی مطلوب برای تخم های در مرحله ستر و جوجه های هچ شده بطو همزمان امکان پذیر نبود. دستگاه جوجه کشی جویبار این شرایط را برای شما فراهم میکند که فرآیند جوجه کشی را با درصد موفقیت بسیار بالایی انجام دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *