شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

نکات مهم در جمع آوری تخم غاز

نکات مهم در جمع آوری تخم غاز

یکی از اصول مهم در بهره برداری حداکثری در جوجه کشی غاز، دانستن نحوه جمع آوری تخم ها است. تخمها را صبح جمع کنید. غازها معمولاً صبح تخم های خود را می گذارند، بنابراین باید اواخر صبح آنها را جمع آوری کنید. همچنین باید حداقل چهار بار در طول روز تخم ها را جمع آوری کنید تا تخم هایی که در زمان های غیرمعمول گذاشته می شوند را جمع کنید.

از جعبه لانه اسفاده کنید

جعبه های لانه تهیه کنید. روی هر جعبه را با مواد نرم مانند تراش یا کاه بپوشانید.استفاده از جعبه های لانه می تواند از شکستن تخم جلوگیری کند.برای هر سه غاز گله خود یک جعبه لانه 50 سانتی متری تهیه کنید.اگر می خواهید تولید تخم خود را تسریع کنید، می توانید در طول شبانه روز نور مصنوعی را بر روی جعبه های لانه بتابانید.

تخم غازهای بالغ باوری بیشتری دارند

بدانید تخم کدام غازها را باید جمع کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که تخم از یک غاز ماده بالغ جمع آوری می شود، باروری 15 درصد بیشتر و قابلیت جوجه ریزی بیش از 20 درصد بیشتر است از یک غاز که فقط یک سال دارد و در اولین فصل تخمگذاری است. مطمئناً، هنگام انتخاب تخم مرغ از غازهای سالم و تغذیه شده مناسب، شانس شما نیز بهبود می یابد.

تخم ها را ضدعفونی کنید

غازهایی که شنا میکنند معمولاً تمیزتر هستند و تخمها را تمیزتر نیز نگه می دارد. تخمهای کثیف را باید با برس، یک تکه کاغذ سنباده یا یک تکه پشم استیل تمیز کرد. از استفاده از آب برای تمیز کردن تخمها خودداری کنید. اگر باید از رطوبت استفاده کنید، تخم مرغ ها را با پارچه تمیز و کمی مرطوب پاک کنید. دمای آب باید حدود 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) باشد، زیرا باید گرمتر از دانه تخم باقی بماند. آب گرم باعث می شود تخم مرغ از منافذ پوست خود “عرق” کند. هرگز تخم مرغ را در آب خیس نکنید زیرا در صورت رشد احتمال رشد باکتری وجود دارد. تخمها را قبل از نگهداری کاملا خشک کنید.

ضدعفونی کردن تخم غاز

تخمها را بخور دهید. بخور تخمها را ضد عفونی می کند. از نظر فنی می توانید از این مرحله صرف نظر کنید، اما انجام آن احتمال ورود باکتری به تخم از طریق پوسته را کاهش می دهد.

تخمها را در یک اتاق یا محفظه کوچک قرار دهید که می تواند محکم بسته شود. گاز فرمالدئید را مستقیماً داخل محفظه آزاد کنید. معمولاً می توانید آن را در محلول 40 درصدی آب معروف به “فرمالین” یا بصورت پودر بنام “پارافورمالدئید” خریداری کنید. دستورالعمل های سازنده در مورد نحوه آزادسازی گاز فرمالدئید را به دقت دنبال کنید. از آنجا که گاز فرمالدئید سمی است، آن را نفس نکشید. اگر نمی توانید از بخور شیمیایی استفاده کنید، تخمها را در یک لایه قرار دهید و برای صبح و بعد از ظهر در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید. تابش خورشید باید به عنوان ضد عفونی کننده عمل کند.

تخم ها را بیشتر از 7 روز نگه ندارید

تخمها را برای مدت کوتاه ذخیره کنید. آنها را در یک کارتن فوم قرار دهید و تخمها را به مدت هفت روز در یک قسمت خنک نگهداری کنید. دما باید بین 55 تا 60 درجه فارنهایت (13 تا 16 درجه سانتیگراد) و با رطوبت 70 تا 75 درصد حفظ شود.هرگز تخمها را در دمای بالاتر از 75 درجه فارنهایت (24 درجه سانتیگراد) یا در رطوبت کمتر از 40 درصد ذخیره نکنید.هنگام نگهداری تخمها،. انتهای کوچک باید به سمت پایین باشد.

پس از 14 روز ذخیره سازی، قابلیت جوجه ریزی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *