غاز یکی از حیوانات اهلی است که در میان خانواده‌های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و به دلیل لذیذ بودن گوشت آن اقدام به پرورش آن می کنند. غازها یکی از حیوانات تخم گذار هستند و یکی از روش هایی که به گسترش پرورش غاز می انجامند از طریق جوجه کشی آنهاست جوجه کشی غاز هم یکی دیگر از مواردی می باشد که افراد زیادی به فعالیت در آن می پردازند و یکی از روش های کسب درآمد می باشد. اما باید بدانید دستگاه جوجه کشی غاز در واقع همان دستگاه جوجه کشی سایر پرندگان می باشد که به مراقبت زیادی نیاز دارند.

ویژگی فضای دستگاه جوجه کشی غاز

  • برای جوجه کشی غاز توجه کنید تا یک فضای مناسبی را در نظر بگیرید این فضا باید مکانی باشد تا به خوبی از پرندگان در شرایط مختلف گرما و سرما محافظت نماید.
  • فضا باید طوری باشد تا تحرک لازم برای پرندگان وجود داشته باشد.
  • به راحتی آب در این فضا ورود و خروج داشته باشد.
  • به راحتی شستشو داده شود.
  • بخشی را باید برای غذای آن ها در نظر بگیرید.

نکات مهم در جوجه کشی غاز

برای داشتن یک جوجه کشی غاز موفق باید نکاتی را در نظر بگیرید که ما در این بخش به آن ها می پردازیم:

تمیز کردن تخم قبل از قرار دادن در دستگاه

توجه کنید که برای جلوگیری از آلوده شدن تخم غاز قبل از این که تخم ها درون ماشین جوجه کشی غاز قرار دهید آن را تمیز کنید برای آن هم می توانید از دستمال مرطوب با آب نمک استفاده کنید پس از کشیدن دستمال مرطوب، آن را با یک دستمال خشک تمیز نمایید.

رطوبت جوجه کشی غاز

یکی دیگر از موارد مهمی که در جوجه کشی باید به آن توجه نمایید رطوبت دستگاه جوجه کشی می باشد که بهتر است تا 60 درصد فضا را رطوبت تشکیل دهد که در سه روز پایانی این رطوبت به 70 تا 75درصد افزایش پیدا کند

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه نمایید آب پاشی کردن دستگاه جوجه کشی غاز می باشد.توجه کنید تا از روز هشتم جوجه کشی سعی کنید تا روزانه آب پاشی لازم را انجام دهید به این صورت که دستگاه را خاموش نمایید و به مدت 5 دقیقه شروع به آب پاشی نمایید سپس دستگاه را خاموش کرده پس از 10 دقیقه دستگاه را روشن نمایید.

زمان لازم برای خروج جوجه غازها

توجه کنید که برای خروج جوجه غازها به هیچ عنوان عجله نکنید چرا که اگر عجله کنید باعث می شود تا جوجه های دیگر هم تلف شوند دقت کنید تا 24 الی 48 ساعت از خروج آن ها بگذرد تا به راحتی بتوان دستگاه را باز نمود مهمترین نکته ای که باید آن را در نظر بگیرید این است که زمان هچر مهمتر از زمان ستر باشد.

دستگاه جوجه کشی غاز خانگی

دستگاه جوجه کشی غاز خانگی به این صورت می باشد که از ظرفیت کمتری برخوردار می باشد که از این دستگاه برای کسب و کارهای کوچک و یا مصارف خانگی استفاده می کنند.

خرید دستگاه جوجه کشی غاز

برای پرورش غاز اگر می خواهید دستگاه جوجه کشی غاز خریدداری کنید باید توجه کنید تا همه موارد را در نظر بگیرید و با تحقیق و بررسی یک شرکت معتبر و حرفه ای را برای خرید انتخاب نمایید یک دستگاه خوب می تواند کمک کند تا هر پرنده ای که بخواهید را به جوجه کشی آن بپردازید.

دستگاه جوجه کشی غاز خانگی

قیمت دستگاه جوجه کشی غاز

یکی دیگر از مواردی که معمولا برای همه افراد این سوال مطرح می شود که قیمت دستگاه جوجه کشی چقدر است؟ ما در پاسخ می گوییم که قیمت ماشین جوجه کشی به اندازه و کاربری که دارد بستگی دارد قیمت دستگاه جوجه کشی غاز خانگی با قیمت دستگاه جوجه کشی غاز صنعتی که برای مصارف پرورشی بزرگ به کار می رود متفاوت می باشد.

ترفندهای جوجه کشی غاز

جوجه کشی غاز با استفاده از دستگاه با روش سنتی آن متفاوت است و حتما برای اینکار شما باید با ترفندهای جوجه کشی غاز آشنایی لازم را داشته باشید، مهمترین نکته ای که لازم است حتما به آن واقف باشید، این است که تا 4 الی 5 روز مانده به دوره هچر باید هر روز تخم ها را آبپاشی کنید و پس از آن داخل دستگاه جوجه کشی غاز دهید. در ادامه بررسی فوت و فن های اینکار میپردازیم.

برای مشاهده ی محصولات بیشتر کلیک نمایید

فوت و فن های جوجه کشی غاز

فوت و فن های جوجه کشی غاز

1- چرخش تخم غاز

چرخش تخم های غاز با سایر پرندگان متفاوت است، به همین دلیل نکته ای که حرفه ای ها برای جوجه کشی غاز بسیار به آن توجه دارند همان چرخش تخم های غاز است. شما می بایست تخم های خود را 180 درجه چهار بار در روز برای رسیدن به بهترین نرخ جوجه ریزی بچرخانید. بهتر است است که یک علامت کوچک روی تخم مرغ خود ایجاد کنید تا بین دو طرف تمایز ایجاد شود تا بتوانید چرخش خود را کنترل کنید، مخصوصاً هنگام چرخش با دست. همچنین بهتر است هنگام استفاده از دستگاه چرخش اتوماتیک تخم غاز، آنها را علامت گذاری کنید، به خصوص که به طور دوره ای آنها را برمی دارید تا خیسانده و یا مرطوب شوند یا میخواهید باروری را در تمام مراحل جوجه کشی تخم غاز را با شمع زدن بررسی کنید. لازم نیست تخم های غاز را به صورت عمودی داخل شانه های تخم مرغ قرار دهید و تنها کافی است آنها را به صورت خوابیده روی روی سینی قرار دهید. در این صورت تخم ها با چرخش دستگاه حرکت میکند.

2- پیش از اینکه تخم را داخل دستگاه قرار دهید آنها را تمیز کنید.

تخم های آلوده به هیچ عنوان مناسب جوجه کشی نیستند و از آنجایی که غاز ها فضولات آبکی دارند، به طور معمول تخمهایشان آلوده هستند، به همین دلیل نیاز به نطافت دارند. برای نظافت تخم های غاز توصیه میکنیم، از دستمال مرطوب و یا آب نمک استفاده کنید و حتما تخم ها را پس از پاکسازی آلودگی ها خشک کنید.

3- خرید تخم غاز نطفه دار

برای اینکه تخم های با میزان باروری بیشتری را انتخاب کنید، بهتر است که از تخم غازه هایی که بیش از 2 سال تا 10 سال دارد استفاده کنید، به این دلیل که درصد نطفه دار بودن آنها بسیار بیشتر است. همچنین سعی کنید تخم های غاز را از پرورشدهندگان معتبر خریداری کنید.

4- تنظیم دمای مناسب برای جوجه کشی غاز

توجه به دمای دستگاه جوجه کشی غاز بسیار مهم است، به این دلیل که اگر دما به صورت مناسب تنظیم نشده باشد، مراحل جنینی جوجه ها به درسیت طی نمیشوند و عملیات جوجه کشی ناموفق خواهد ماند. تخم غاز را در دمای حدود 99.5 درجه فارنهایت قرار دهید. بسیاری از پرورش دهندگان پیشنهاد می کنند که درجه حرارت در طول مراحل جوجه کشی تغییر کند و در هنگام هچ دما کمی کاهش یابد. قبل از آماده شدن تخم ها، برای ایجاد ثبات دما و رطوبت، مطمئن شوید که دستگاه خود را به درستی تنظیم کرده اید. مثل همیشه، مطمئن شوید که از دستورالعمل خاص برای نژاد مخصوص پیروی می کنید که ممکن است به هچ موفق کمک کند. دمای مناسب ماشین جوجه کشی غاز، در هفته نخستین 38.5 درجه و از هفته دوم به بعد به 37.7 و در نهایت تا زمان تولید در دمای 37.2 مناسب است. دستگاه های ماشین طیور جوببار قابلیت اتصال به گوشی موبایل را دارند و شما میتوانید حتی در صورت عدم دسترسی به دستگاه با استفاده از گوشی موبایلتان به تغییر دما بپردازید.

5- بهترین میزان رطوبت در جوجه کشی غاز:

به یاد داشته باشید که وجود رطوبت کافی یکی از شرایط مهم در رشد نطفه ها است، تخم غاز به تنظیمات رطوبت منحصر به فرد نسبت به سایر انواع تخم جوجه ریزی نیاز دارد. شما می بایست رطوبت 50-55٪ را در 27 روز اول حفظ کنید و سپس برای روزهای باقیمانده به 75٪ برسید. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به آنها در افزایش رطوبت کمک کنید.
برخی از پرورش دهندگان توصیه می کنند تخم خود را به مدت 15 دقیقه در روز از دستگاه بیرون ببرید و آنها را آبپاشی کنید. دیگران توصیه می کنند که آنها را به مدت 1 دقیقه هر روز از روز پانزدهم جوجه کشی در آبی بگذارید که 99.5 درجه فارنهایت است.
مشخص کنید که چه روشی برای شما بهتر است و در کل مراحل جوجه کشی غاز از همین روش برای نظارت دقیق بر نتایج استفاده کنید.

دستگاه جوجه کشی غاز

6- مدت زمان جوجه کشی غاز

جوجه کشی تخم های غاز برای نژادهای کوچکتر باید برای دوره ای حدود 28 روز و برای نژادهای بزرگتر تا 35 روز قبل از شروع نوک زنی انجام شود. هنگامی که تخم های غاز شروع به جوجه ریزی کردند، این روند ممکن است تا سه روز طول بکشد تا کاملا از پوسته خارج شوند.

7-تنظیم تخم ها

مطالعات انجام شده در فرانسه، با استفاده از 2000 تخم مرغ و 18 دستگاه جوجه کشی مختلف، نشان می دهد که جاگذاری تخم غاز به صورت افقی و نه عمودی، میزان جوجه ریزی بالاتری به همراه خواهد داشت.

دریافت مشاوره خرید دستگاه جوجه کشی غاز

همین حالا با ما تماس بگیرید

سوالات متداول

هر نوع دستگاه جوجه کشی مراحل خاص خود را برای راه اندازی خواهد داشت. بیشتر آنها باید حداقل 24-48 ساعت قبل از قرار دادن تخمها در داخل دما تنظیم شود تا رطوبت و دما در صورت لزوم تثبیت و تنظیم شود. تخمها را می توان تا 7 روز قبل از جوجه کشی در محل ذخیره نگه داشت. شما می بایست روزانه در زمان نگهداری تخم مرغ غاز تخم مرغ ها را بچرخانید و باید تخمهایی را انتخاب کنید که ترک بر نداشته و وزن آنها 140 تا 200 گرم باشد تا بهترین نتیجه برای جوجه ریزی حاصل شود. اگر این تخمها کثیف هستند، باید قبل از جوجه کشی غاز با یک پارچه تمیز و مرطوب تمیز شوند.

شمع زدن تخمهای غاز ساده ترین راه برای کنترل رشد رویان و تعیین باروری تخمها است. انتخاب بهترین تخمها برای جوجه کشی برای داشتن بهترین نرخ باروری ممکن بسیار مهم است. شمع زدن تخم های غاز در هر زمان قابل انجام است، اما ممکن است حداقل تا 7-10 روز پس از فرآیند جوجه کشی قادر به مشاهده رشد نباشید.

دوران ستر در جوجه کشی غاز معمولا 28 روز است، البته در نژادهای مختلف این پرنده استثناهایی هم وچود دارد، به همین دلیل هم نمیتوان به طور قطع دوران ستر و هچر غاز را مشخص نمود.

همچنین به صورت کلی 3 روز آخر در جوجه کشی غاز به عنوان دوران هچر در نظر گرفته میشود، اما این زمان ممکن است گاهی تا 5 الی 6 روز هم باشد، به منظور فهمیدن زمان هچر تخم ها حتما باید آنها را از 5 روز قبل زیر نظر داشته باشید، زمانی که تخم ها نوک زده شدند، زمان هچر تخم ها است. در زمان هچر به 37.2 درجه دما 73 درصدرطوبت نیاز است و چرخش تخم ها در این دوره متوقف میشود. توجه داشته باشید که از زمان هچ درب دستگاه را به هیچ عنوان باز نکنید و اجازه دهید 48 ساعت جوجه ها درون دستگاه باقی بمانند تا همه جوجه ها تخم خارج شوند، و نیازی به غذا دادن به جوجه ها در این زمان نیست.

از آنجایی که فصد جفت گیری غاز ها در اوایل بهار است، تخم ریزی آنها در نیمه دوم فروردی آغاز میشود، بهمین دلیل بهترین زمان برای جوجه کشی غاز در فصل بهار است.

روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید جوجه غاز را پرورش دهید. می توانید از یک ساختمان کوچک یا گوشه ای از یک گاراژ، انبار و یا سوله استفاده کنید که دارای لایه ای از مواد بستر مناسب است. مهمترین چیز این است که آنها را گرم نگه دارید و سپس طی 5 هفته آینده به آرامی دما را از حدود 95 به 70 درجه فارنهایت کاهش دهید.

جوجه کشی تخم های غاز می تواند یک روند چالش برانگیز و جذاب باشد. تجربه به شما کمک می کند تا بهترین نتیجه را بگیرید، اما دستگاه جوجه کشی غاز با کیفیت به شما در دستیابی به نتایج مطلوب کمک می کند. اگر به دنبال جوجه کشی تخم غاز هستید می توانید با اطمینان خاطر دستگاه جوجه کشی جویبار با ظرفیت مورد نظرتان را انتخاب کنید. شرکت ماشین طیور جویبار با سه دهه سابقه در تولید دستگاه جوجه کشی صنعتی و دستگاه جوجه کشی خانگی این اطمینان را به شما خواهد داد تا بتوانید واحد تولیدی جوجه های غاز خود را با بالاترین نرخ هچ ممکن راه اندازی کنید.