یکی از شاخه های پر رونق در دامپروری و پرورش طیور، پرورش بوقلمون است، گوشت بوقلمون در مقایسه با سایر پرندگان از مزایای بسیاری برخوردار است، به همین دلیل هم پرورش آن میتواند برای شروع یک کسب و کار جدید و پر رونق بسیار سود ده باشد. اما میتوان گفت یکی از مهمترین موارد در پرورش این پرنده، تکثیر و جوجه کشی آن است، به همین دلیل خرید دستگاه جوجه کشی بوقلمون باکیفیت و یادگیری نحوه کار با آن از نکات مهم پیش از شروع کار پرورش بوقلمون است. 

در حالی که بوقلمون های ماده تخم ها را به طور طبیعی هچ می کنند، جوجه کشی مصنوعی مزایای خود را دارد. از این جهت که بیشتر بوقلمون های ماده، مولدهای ضعیفی هستند (گرچه این برای نژاد های مختلف متفاوت است) و همین موضوع باعث پایین آمدن میزان باروری آنها میشود. همچنین، بوقلون هایی که در حال رشد هستند، تخمگذاری نمی کنند.

اگر هدف شما تولید حداکثر بوقلمون در طی فصل محدود تولید مثل است، جوجه کشی مصنوعی باعث می شود جوجه های تازه هچ شده ایمن تر باشند. برای تضمین موفقیت آمیز بودن هچ، باید دما، رطوبت و تهویه دستگاه جوجه کشی بوقلمون را به دقت کنترل و تنظیم کنید و تخمها را باید طبق برنامه صحیح بچرخانید.

بهترین دستگاه جوجه کشی بوقلمون

بهترین دستگاه جوجه کشی بوقلمون، دستگاهی است که بتواند بهترین شرایط را برای رشد تخم های نطفه دار بوقلمون فراهم نماید و بازدهی بالایی داشته باشد، شرکت ماشین طیور جویبار با به کارگیری انواع روش ها اقدام به ساخت دستگاه جوجه کشی اتوماتیک، دستگاه جوجه کشی خانگی، دستگاه جوجه کشی صنعتی و دستگاه جوجه کشی نیمه صنعتی کرده است، به یاد داشته باشید در هنگام انتخاب به ظرفیت و کاربرد دستگاه ها برای جوجه کشی انواع طیور توجه داشته باشید. 

دستگاه جوجه کشی بوقلمون

دستگاه جوجه کشی بوقلمون خانگی

در صورتی که قصد جوجه کشی بوقلمون در ظرفیت پایین را دارید بهترین انتخاب برای شما دستگاه جوجه کشی بوقلمون خانگی است، این دستگاه ها به طور متوسط ظرفیت های 4 عدد تا 40 تخم بوقلمون را دارند. و قیمت این دستگاه ها با توجه به ظریفتشان متفاوت است. 

مشاهده آموزش های پرورش بوقلمون

دستگاه جوجه کشی بوقلمون صنعتی

دستگاه جوجه کشی بوقلمون صنعتی

اما در صورتی که قصد جوجه کشی بوقلمون در مقیاس بالا را دارید بهترین انتخاب برای شما خرید دستگاه جوجه کشی بوقلمون صنعتی جویبار است. این دستگاه ها از ظرفیت های 600 عددی تا 2016 تایی توسط شرکت ماشین طیور جویبار تولید میشوند.

قیمت دستگاه جوجه کشی بوقلمون

بهترین دستگاه جوجه کشی بوقلمون باید از کیفیت مناسبی برخودار باشد، کیفیت نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت دستگاه جوجه کشی بوقلمون است، دستگاه های باکیفیت، از قطعات مختلفی مانند: سنسورهای دما، رطوبت، سیستم کنترل و بدنه مستحکم تری برخوردار هستند و همین موضوع باعث بالا رفتن راندمان دستگاه میشود. دستگاه های شرکت ماشین طیور یکی از باکیفیت ترین دستگاه های ساخت داخل است که از تمام قطعات قطعات جانبی و سیستم های پیشرفته استفاده میکند و در عین حال قیمت دستگاه جوجه کشی بوقلمون ماشین طیور جویبار بسیار مناسب است. 

تاثیر شرایط جوجه­ کشی بوقلمون بر کیفیت جوجه­ های تولید شده

در کنار بهین ه­سازی قابلیت جوجه­ ریزی، مهم­ترین هدف از یک جوجه­ کشی موثر ارائه جوجه­ های یک روزه عالی و باکیفیت است. کیفیت جوجه­ از بسیاری جهات بیان می­شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • طول جوجه
 • توده بدنی بدون زرده تخم
 • کیفیت ناف و میزان بسته بودن آن
 • میزان رشد و مرگ و میر هفته اول

هنگامی که همه جوانب و شرایط ویژه دستگاه جوجه ­کشی بوقلمون به طور صحیح مدیریت شوند، تخم­ های بوقلمون میزان موفقیت جوجه­ کشی بالایی دارند. از این رو، مجموعه تجهیزات جوجه­ کشی مناسب که امکان تنظیم دقیق پارامترها و فرآیندهای را فراهم می­کند، از ارزش سرمایه ­گذاری بالایی برخوردار است. یک دستگاه جوجه­ کشی بوقلمون، محفظه­ای است برای نگهداری و چرخش تخم­ مرغ­ها در حالی که دما، رطوبت و سطح اکسیژن را به طور مناسب و استاندارد حفظ می­کند.

 

نکات مهم در کار با دستگاه جوجه کشی بوقلمون

چرخاندن تخم­ها در جوجه کشی بوقلمون

تخم بوقلمون در روز 28 هچ می شود. تخمها را باید طوری در دستگاه جوجه کشی بوقلمون قرار داد که انتهای بزرگ آن بالا باشد. سپس، تخم ها باید پنج تا هفت بار در روز در محور خود چرخانده شود.( دو علامت متفاوت به عنوان مثال "X" و "O" در دو طرف تخم مرغ قرار دهید). این امر باعث می شود اطمینان حاصل کنید که همه تخمها به درستی چرخانده شده اند. تخمها را در روزهای اولیه جوجه کشی با دقت کنترل کنید. رویان های در حال رشد در روزهای اولیه، سیستم گردش خون بسیار شکننده دارند. تخمها را نباید در سه روز آخر بچرخانید. طراحی سیستمی مناسب برای چرخش تخم­ها، یکی از اساسی ­ترین نکات در طراحی دستگاه جوجه­ کشی می­باشد. تخم­های بوقلمون باید به صورت متناوب و به نحو مطلوبی چرخانده شوند. در غیر­این صورت باعث چسبیدن جنین به پوسته داخلی تخم و مرگ آن خواهد شد. تخم­­ها حداقل 5 بار در طول روز باید چرخانده شوند. تنظیم گردش هوا در دستگاه جوجه ­کشی با توجه به نیاز جنین داخل تخم از زمان قرارگیری در دستگاه تا زمان خروج از پوسته تخم به اکسیژن تازه، هوادهی در دستگاه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

آشنایی با دستگاه های جوجه کشی

تهویه در جوجه کشی بوقلمون

گرچه ممکن است چنین به نظر نرسد ولی پوسته تخم بوقلمون متخلخل است. طیور در حال رشد به انتقال اکسیژن از طریق پوسته نیاز دارد. هنگامی که جوجه شروع به شکستن پوسته می کند، هوای تازه در دستگاه جوجه کشی بوقلمون از اهمیت بیشتری برخوردار است. مطمئن شوید که دستگاه شما دارای تهویه قابل تنظیم است و اجازه می دهد هوای تازه وارد شده و هوای قدیمی از آن خارج شود. کنترل تهویه یک عمل متعادل سازی است. افزایش تهویه به طور کلی رطوبت و دما را کاهش می دهد. شما باید اطمینان حاصل کنید که تبادل هوا اتفاق می افتد، اما با سرعتی که به شما امکان می دهد دما و رطوبت را حفظ کنید. کیفیت هوای خارج از دستگاه نیز حیاتی است. اگر دستگاه جوجه کشی در یک اتاق بسته باشد، دستگاه جوجه کشی همان هوایی را که تازه خارج شده است را وارد می کند. همچنین اطمینان حاصل کنید که هوای اتاق محل جوجه کشی تازه تهویه است.

تاثیر رطوبت در جوجه کشی بوقلمون

رطوبت موجود در دستگاه جوجه کشی باید بین 55 تا 60 درصد رطوبت نسبی حفظ شود. رشد و نمو جنین متکی به مایعات موجود در تخم مرغ در طول دوره جوجه کشی است. رطوبت زیاد بر رشد جوجه اثر منفی گذاشته و جوجه غرق در رطوبت بالا می شود. اگر رطوبت خیلی کم باشد، تخم خیلی زود خشک می شود. رطوبت را می توان با یک رطوبت سنج کنترل کرد. رطوبت در دستگاه جوجه­ کشی میزان تبخیر آب از سطح تخم بوقلمون را تنظیم می­کند. رطوبت نامناسب بر وضعیت پوسته تخم و توانایی شکستن آن توسط جوجه موثر است. از آن جایی که از دست دادن بیش از حد رطوبت عوارض نامطلوب و جبران ناپذیری در پی دارد، بنابراین برای بهبود در عملکرد جوجه­کشی، رطوبت باید به خوبی کنترل شود. رطوبت نسبی باید در ۲5 روز اول (ستر) در حدود ۶۰ درصد و در 3 روز آخر (هچر) حدود ۷۰ درصد باشد.

تاثیر دما در جوجه کشی بوقلمون

تخم­های بوقلمون به طور ویژه­ای به دما حساس هستند. درجه حرارت نا­مناسب باعث از بین رفتن جنین داخل تخم نطفه­دار می­شود. حرارت استاندارد در جوجه ­کشی بوقلمون 99.5 تا 100 درجه فارنهایت است. دماسنج سنسور از راه دور برای نظارت بر دستگاه جوجه کشی بوقلمون ایده آل است.

تاثیر موقعیت تخم­ها در جوجه کشی بوقلمون

تخم ها باید دارای اندازه­ای مناسب برای جوجه ­کشی باشند. وضعیت قرارگیری تخم­های بوقلمون در دستگاه جوجه کشی بوقلمون بسیار مهم است. اگر تخم­ها به صورت نادرست قرار داده شوند، جوجه­ها قادر به نوک زدن به پوسته تخم و خروج از آن نخواهند بود. قسمت انتهایی بزرگ تخم بوقلمون باید به صورت افقی یا رو به بالا باشد. در صورتی که قسمت انتهایی کوچک رو به بالا باشد، باعث مرگ جوجه خواهد شد. به دلیل رشد سیستم گردش خون جنین در روزهای اولیه، باید تخم­های بوقلمون را در روزهای ابتدایی جوجه­کشی با دقت کنترل کرد.

نحوه نظارت در عملیات جوجه کشی بوقلمون

در حالی که تخم های شما در حال رشد هستند، می توانید پیشرفت آنها را بررسی کنید. “شمع زدن” تخم بوقلمون به نگه داشتن تخم زیر یک منبع نور قوی در یک اتاق تاریک گفته می شود. با این کار می توانید رشد و نمو جنین را مشاهده کنید. تخمهایی که به درستی رشد نمی کنند باید دور ریخته شوند تا از آلودگی تخمهای زنده جلوگیری شود.

اهمیت اندازه گیری درصد اکسیژن جوجه کشی بوقلمون

هر چه به زمان جوجه ­ریزی نزدیک­تر شویم، میزان اکسیژن بیشتری مورد نیاز است. زمانی که میزان دی­اکسید­کربن به 2 درصد برسد، باعث مرگ جنین می­شود.

مراعات اصول بهداشت

تهویه در سالن­های جوجه­ کشی بوقلمون نیز باید به طور مطلوب انجام شود. دستگاه جوجه­ کشی بوقلمون باید از سطح بهداشتی بالایی برخوردار باشند و ضدعفونی دستگاه­ ها و تخم­ها باید قبل و بعد از هر بار جوجه ­کشی انجام شود. در غیر­این جوجه های جدید دچار بیماری خواهند شد.

به صفحه گالری تصاویر دستگاه جوجه کشی مراجعه نمایید

نکات مهم در مورد نگهداری از جوجه ­های بوقلمون

 • بستری با ضخامت ۸ سانتی­متر از تراشه و چوب­های تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی خارجی و گرد و خاک
 • توجه ویژه به درجه ها و منابع حرارتی، آب و خوراک
 • جلوگیری از ورود موش و سایر پرندگان وحشی
 • مادر مصنوعی با ۳۸ درجه سانتی گراد و حرارت سالن ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتی­گراد
 • گارد محافظ به قطر ۴ متر برای ۲۵۰ قطعه جوجه یک روزه به مدت یک هفته
 • تعداد ۴ عدد آبخوری داخل گارد
 • فضای مورد نیاز جوجه یک روزه تا ۸ هفته  به صورت ۸ قطعه در هر متر مربع و از ۸ هفته تا پایان دوره پرورشی ،۴ قطعه در هر مترمربع
 • یک ساعت استراحت در صورت انتقال از یک سایت طولانی و سپس جوجه­ریزی و دادن آب و خوراک یک ساعت بعد از جوجه ریزی
 • برنامه نوری به مدت ۵/۲ ساعت روشنایی و ۵/۳ ساعت تاریکی در ۲۴ ساعت اول سپس ۱۴ ساعت روشنایی و ۱۰ ساعت تاریکی تا پایان دوره پرورشی با شدت ۱۰۰ لوکس
 • احداث ساختمان اداری و مسکونی داخل مزرعه، ایجاد حوضچه ضد عفونی با ابعاد و عمق مناسب در ورودی درب سالن ها
 •  استفاده از چکمه و لباس مناسب

غذای مناسب زمان جوجه کشی بوقلمون

توجه کنید که شما حتما باید به غذای بوقلمون در زمان جوجه کشی توجه کنید تا از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد از زمانی که جوجه بیرون می آید باید به سرعت به آب و غذا برسند چرا که به نوعی باید جوجه بوقلمون ها را تربیت دهید تا غذا بخورند چرا که وقتی غذا خوردن آن ها بیش از 36 ساعت باشد آن ها به سختی خوردن غذا را یاد می گیرند. به غذای جوجه بوقلمون ها جیره آغازین یا پیش دان هم گفته می شود که باید حاوی پروتین باشد و تغذیه هایی از پودر ماهی، پودر گوشت و سویا داشته باشد معمولا به دلیل آلودگی سریع پودر گوشت و ماهی معمولا پرورش دهندگان ترجیح می دهند تا از پودر سویا استفاده نمایند.

 

زمان هچ تخم بوقلمون چقدر است؟

در روزهای آخر، تهویه و رطوبت باید افزایش یابد. روزی که جوجه شما از پوسته خارج می شود، احساسات زیادی را به همراه دارد. اشتیاق زیادی برای کمک وجود دارد، اما این به طور کلی یک اشتباه است. رطوبت در این مرحله بسیار مهم است و وقتی دستگاه را باز کنید، رطوبت به شدت پایین می آید. اگر به یك جوجه بوقلمون كمك كنید تا از پوسته آن خارج شود، احتمالاً باعث می شود كه چند جوجه دیگر در پوسته ها بسیار خشك شده و محصور شوند. آنها را تنها بگذارید و فقط تماشا کنید. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، تعداد زیادی جوجه سالم خواهید داشت که آماده انتقال هستند.

موارد استفاده از بوقلمون

گوشت بوقلمون

 • سوسیس، کالباس، گوشت چرخ کرده، هات داگ، قطعات ران و سینه
 • بوقلمون به صورت لاشه کامل

محصولات جانبی

 • پرها به خوراک دام تبدیل می­شوند.
 • الیاف شاهپرهای بوقلمون در تهیه نخ و نایلون استفاده می­شود.
 • فضولات سالن­های پرورش، به عنوان کود یا منبع سوخت در نیروگاه­های برق استفاده می­شود.

ساخت دستگاه جوجه کشی بوقلمون

ساخت دستگاه جوجه کشی بوقلمون در کارخانه ماشین طیور جویبار طی مراحل مختلف و با استفاده از قطعات و مواد اولیه بسیار با کیفیت انجام میشود، برخی از افراد بنا به دلایل مختلف به دنبال ساخت دستگاه جوجه کشی بوقلمون در خانه هستند، در صورتی که شما هم از این دسته افراد هستید حتما باید این نکته را در خاطر داشته باشید که با ساخت دستگاه های خانگی به دستگاهی با کیفیت و کارایی دستگاه های کارخانه ای دست نخواهید یافت، اما میتوانید دستگاه هایی با بازدهی حداقلی داشته باشید، برای ساخت دستگاه شما به جعبه، لامپ رشته ای، طلق شفاف، دستگاه دما سنج و رطوبت سنج نیاز دارید، توجه داشته باشید مهم ترین عامل در کارکرد دستگاه های دست ساز، تنظیم دمای مناسب برای پرورش جنین تخم مرغ ها است. 

اگر قصد جوجه کشی از بوقلمون را دارید می توانید از دستگاه جوجه کشی بوقلمون جویبار استفاده نمایید. شرکت ماشین طیور جویبار با بهره گیری از پرسنل و کارشناسان مجرب و همچنین استفاده از بهترین مواد اولیه این اطمینان را به شما می دهد که بالاترین نرخ هچ را خواهید داشت.

ساخت دستگاه جوجه کشی

دریافت مشاوره خرید دستگاه جوجه کشی بوقلمون

همین حالا با ما تماس بگیرید.

نکته مهم قبل از قرار دادن جوجه به دستگاه جوجه کشی بوقلمون 

توجه کنید که قبل از قرار دادن جوجه در داخل دستگاه حتما تخم ها را ضد عفونی کنید لازم به ذکر است که برای تمیز کردن تخم ها به هیچ عنوان از پارچه خیس استفاده نکنید و از مسواک و فرچه استفاده کنید چون وجود پارچه خیس باعث می شود تا لایه ای که به عنوان محافظ بر روی تخم قرار دارد از بین برود.

طرز قرار دادن تخم بر روی دستگاه جوجه کشی بوقلمون 

توجه کنید که برای قرار دادن تخم ها باید به صورت عمودی قرار دهید و نوک تیز آن رو به پایین باشد و نوک پهن آن رو به بالا قرار گیرد.

مدت زمان نگهداری بوقلمون

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که مدت زمان نگهداری نر و ماده با یکدیگر متفاوت می باشد بوقلمون های ماده را باید تا 16 هفته و بوقلمون های نر را باید تا 24 هفته نگهداری شود چرا که در این مدت وزن بوقلمون ها به حد مناسبی می رسد و برای فروش آماده می باشند.

نحوه انتخاب بهترین بوقلمون

بوقلمون­های نر منتخب برای صفات گوشتی انتخاب می­شوند که:

 1. ران­های ضخیم تر
 2. سینه­های فربه
 3. سرعت رشد سریعتر
 4. راندمان تغذیه­ای بالاتر

داشته باشند.

بوقلمون­های ماده برای:

 1. باروری
 2. قابلیت جوجه ریزی
 3. اندازه تخم
 4. ترکیب گوشت

انتخاب می­شوند.

جوجه­ ریزی بوقلمون

 • چند روز قبل از جوجه ­ریزی، تخم­ ها از دستگاه جوجه­ کشی بوقلمون به هچر منتقل می­شوند.
 • هچر برای تسهیل در روند جوجه ­ریزی، میزان رطوبت را افزایش می­دهد.
 • نوک منقار جوجه که به دندان پوسته معروف است، درون پوسته تخم را نوک می­زند تا زمانی که پوسته به اندازه کافی شکسته شده و از هم جدا شود.
 • جوجه­ ریزی بوقلمون معمولا بین 10 تا 20 ساعت طول می­کشد.

خرید دستگاه جوجه کشی بوقلمون

اگر قصد جوجه کشی از بوقلمون را دارید می توانید از دستگاه جوجه کشی بوقلمون جویبار استفاده نمایید. شرکت ماشین طیور جویبار با بهره گیری از پرسنل و کارشناسان مجرب و همچنین استفاده از بهترین مواد اولیه این اطمینان را به شما می دهد که بالاترین نرخ هچ را خواهید داشت.

آیا تخم مرغ بوقلمون سالم تر از تخم مرغ است؟

خیر. وقتی تخم مرغ بوقلمون  مقایسه می شود ، دارای مواد مغذی مشابه تخم مرغ است. تفاوت اصلی این است که تخم بوقلمون بسیار غنی تر است و حاوی دو برابر کالری و چربی  و چهار برابر کلسترول است.تخم بوقلمون با دو برابر بزرگتر بودن میزان کالری دریافتی را جبران می کند.

دستگاه جوجه کشی بوقلمون خانگی

ارزش غذایی

بنابراین ، چه نوع مواد مغذی  از خوردن تخم بوقلمون می توانید دریافت کنید؟

در اینجا تجزیه متوسط ​​3.2 اونس تخم مرغ با پوسته اورده شده است:

کل چربی: 9.4 گرم
کلسترول: 737 میلی گرم
پروتئین: 10.8 گرم
کلسیم: 78 میلی گرم
پتاسیم: 112 گرم
آهن: 3 میلی گرم
ویتامین A: 430 میلی گرم
بزرگترین تفاوت بین تخم مرغ بوقلمون و مرغ در مورد تغذیه این است که تخم مرغ دارای مقدار بیشتری ویتامین E و D است که اجزای ضروری رژیم غذایی انسان هستند.

اگر یک تخم بوقلمون بخورید ، متوجه می شوید که ضخیم تر و غنی تر از تخم مرغ معمولی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آشنایی با دستگاه جوجه کشی جویبار، دستگاه جوجه کشی غاز، دستگاه جوجه کشی خانگی و … و اطلاع از قیمت دستگاه جوجه کشی با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند.