یکی از شاخه های پر رونق در دامپروری و پرورش طیور، پرورش بوقلمون است، گوشت بوقلمون در مقایسه با سایر پرندگان از مزایای بسیاری برخوردار است، به همین دلیل هم پرورش آن میتواند برای شروع یک کسب و کار جدید و پر رونق بسیار سود ده باشد. اما میتوان گفت یکی از مهمترین موارد در پرورش این پرنده، تکثیر و جوجه کشی آن است، به همین دلیل خرید دستگاه جوجه کشی بوقلمون باکیفیت و یادگیری نحوه کار با آن از نکات مهم پیش از شروع کار پرورش بوقلمون است. 

دستگاه جوجه کشی بوقلمون MTJ7560

موارد استفاده از بوقلمون

گوشت بوقلمون

محصولات جانبی

نحوه انتخاب بهترین بوقلمون

بوقلمون­های نر منتخب برای صفات گوشتی انتخاب می­شوند که:

 1. ران­های ضخیم تر
 2. سینه­های فربه
 3. سرعت رشد سریعتر
 4. راندمان تغذیه­ای بالاتر

داشته باشند.

بوقلمون­های ماده برای:

 1. باروری
 2. قابلیت جوجه ریزی
 3. اندازه تخم
 4. ترکیب گوشت

انتخاب می­شوند.

بهترین دستگاه جوجه کشی بوقلمون

بهترین دستگاه جوجه کشی بوقلمون دستگاهی است که بتواند بهترین شرایط را برای رشد تخم های نطفه دار بوقلمون فراهم نماید و بازدهی بالایی داشته باشد، شرکت ماشین طیور جویبار با به کارگیری انواع روش ها اقدام به ساخت دستگاه های: اتوماتیک، خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی کرده است، به یاد داشته باشید در هنگام انتخاب به ظرفیت و کاربرد دستگاه ها برای جوجه کشی انواع طیور توجه داشته باشید. 

قیمت دستگاه جوجه کشی بوقلمون

ماشین جوجه کشی بوقلمون در اندازه ها و کاربردهای مختلفی از جمله خانگی، صنعتی، نیمه صنعتی و.. در باراز یافت میشود، قیمت دستگاه جوجه کشی بوقلمون برندهای مختلف دارای تفاوت هایی است که با توجه به عوامل مختلفی مانند: کییفیت قطعات، خدمات پس از فروش دستگاه، برند و سایز دستگاه متفاوت است. 

بهترین دستگاه جوجه کشی بوقلمون باید از کیفیت مناسبی برخودار باشد، کیفیت نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت دستگاه جوجه کشی بوقلمون است، دستگاه های باکیفیت، از قطعات مختلفی مانند: سنسورهای دما، رطوبت، سیستم کنترل و بدنه مستحکم تری برخوردار هستند و همین موضوع باعث بالا رفتن راندمان دستگاه میشود. 

دستگاه های شرکت ماشین طیور یکی از باکیفیت ترین دستگاه های ساخت داخل است که از تمام قطعات قطعات جانبی و سیستم های پیشرفته استفاده میکند و در عین حال قیمت دستگاه جوجه کشی بوقلمون ماشین طیور جویبار بسیار مناسب است. 

دستگاه جوجه کشی بوقلمون خانگی

در صورتی که قصد جوجه کشی بوقلمون در ظرفیت پایین را دارید بهترین انتخاب برای شما دستگاه جوجه کشی بوقلمون خانگی است، این دستگاه ها به طور متوسط ظرفیت های 4 عدد تا 40 تخم بوقلمون را دارند. و قیمت این دستگاه ها با توجه به ظریفتشان متفاوت است. 

دستگاه جوجه کشی بوقلمون صنعتی

اما در صورتی که قصد جوجه کشی بوقلمون در مقیاس بالا را دارید بهترین انتخاب برای شما خرید دستگاه جوجه کشی بوقلمون صنعتی جویبار است. این دستگاه ها از ظرفیت های 600 عددی تا 2016 تایی توسط شرکت ماشین طیور جویبار تولید میشوند.

تاثیر شرایط جوجه­ کشی بوقلمون بر کیفیت جوجه­ های تولید شده

در کنار بهین ه­سازی قابلیت جوجه­ ریزی، مهم­ترین هدف از یک جوجه­ کشی موثر ارائه جوجه­ های یک روزه عالی و باکیفیت است. کیفیت جوجه­ از بسیاری جهات بیان می­شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

هنگامی که همه جوانب و شرایط ویژه دستگاه جوجه ­کشی بوقلمون به طور صحیح مدیریت شوند، تخم­ های بوقلمون میزان موفقیت جوجه­ کشی بالایی دارند. از این رو، مجموعه تجهیزات جوجه­ کشی مناسب که امکان تنظیم دقیق پارامترها و فرآیندهای را فراهم می­کند، از ارزش سرمایه ­گذاری بالایی برخوردار است. یک دستگاه جوجه­ کشی بوقلمون، محفظه­ای است برای نگهداری و چرخش تخم­ مرغ­ها در حالی که دما، رطوبت و سطح اکسیژن را به طور مناسب و استاندارد حفظ می­کند.

نکات مهم در کار با دستگاه جوجه کشی بوقلمون

 

دستیابی نتیجه مطلوب در کار با دستگاه جوجه کشی بوقلمون

تاثیر دما در جوجه کشی بوقلمون

تخم­های بوقلمون به طور ویژه­ای به دما حساس هستند. درجه حرارت نا­مناسب باعث از بین رفتن جنین داخل تخم نطفه­دار می­شود. حرارت استاندارد در جوجه ­کشی بوقلمون 99.5 تا 100 درجه فارنهایت است.

تاثیر رطوبت در جوجه کشی بوقلمون

رطوبت در دستگاه جوجه­کشی میزان تبخیر آب از سطح تخم بوقلمون را تنظیم می­کند. رطوبت نامناسب بر وضعیت پوسته تخم و توانایی شکستن آن توسط جوجه موثر است. از آن جایی که از دست دادن بیش از حد رطوبت عوارض نامطلوب و جبران ناپذیری در پی دارد، بنابراین برای بهبود در عملکرد جوجه­کشی، رطوبت باید به خوبی کنترل شود. رطوبت نسبی باید در ۲5 روز اول (ستر) در حدود ۶۰ درصد و در 3 روز آخر (هچر) حدود ۷۰ درصد باشد .

تاثیر موقعیت تخم­ها در جوجه کشی بوقلمون

تخم ها باید دارای اندازه­ای مناسب برای جوجه ­کشی باشند. وضعیت قرارگیری تخم­های بوقلمون در دستگاه جوجه کشی بوقلمون بسیار مهم است. اگر تخم­ها به صورت نادرست قرار داده شوند، جوجه­ها قادر به نوک زدن به پوسته تخم و خروج از آن نخواهند بود. قسمت انتهایی بزرگ تخم بوقلمون باید به صورت افقی یا رو به بالا باشد. در صورتی که قسمت انتهایی کوچک رو به بالا باشد، باعث مرگ جوجه خواهد شد. به دلیل رشد سیستم گردش خون جنین در روزهای اولیه، باید تخم­های بوقلمون را در روزهای ابتدایی جوجه­کشی با دقت کنترل کرد.

چرخاندن تخم­ها در جوجه کشی بوقلمون

 1. طراحی سیستمی مناسب برای چرخش تخم­ها، یکی از اساسی­ترین نکات در طراحی دستگاه جوجه­کشی می­باشد.
 2. تخم­های بوقلمون باید به صورت متناوب و به نحو مطلوبی چرخانده شوند. در غیر­این صورت باعث چسبیدن جنین به پوسته داخلی تخم و مرگ آن خواهد شد.
 3. تخم­­ها حداقل 5 بار در طول روز باید چرخانده شوند.
 4. تنظیم گردش هوا در دستگاه جوجه­کشی
 5. با توجه به نیاز جنین داخل تخم از زمان قرارگیری در دستگاه جوجه­کشی تا زمان خروج از پوسته تخم به اکسیژن تازه، هوادهی در دستگاه جوجه­کشی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

اهمیت اندازه گیری درصد اکسیژن جوجه کشی بوقلمون

هر چه به زمان جوجه ­ریزی نزدیک­تر شویم، میزان اکسیژن بیشتری مورد نیاز است. زمانی که میزان دی­اکسید­کربن به 2 درصد برسد، باعث مرگ جنین می­شود.

مراعات اصول بهداشت

تهویه در سالن­های جوجه­ کشی بوقلمون نیز باید به طور مطلوب انجام شود. دستگاه جوجه­ کشی بوقلمون باید از سطح بهداشتی بالایی برخوردار باشند و ضدعفونی دستگاه­ ها و تخم­ها باید قبل و بعد از هر بار جوجه ­کشی انجام شود. در غیر­این جوجه های جدید دچار بیماری خواهند شد.

جوجه­ ریزی بوقلمون

 

دستگاه جوجه کشی بوقلمون MTJ7560 2

نکات مهم در مورد نگهداری از جوجه ­های بوقلمون

غذای مناسب زمان جوجه کشی بوقلمون 

توجه کنید که شما حتما باید به غذای بوقلمون در زمان جوجه کشی توجه کنید تا از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد از زمانی که جوجه بیرون می آید باید به سرعت به آب و غذا برسند چرا که به نوعی باید جوجه بوقلمون ها را تربیت دهید تا غذا بخورند چرا که وقتی غذا خوردن آن ها بیش از 36 ساعت باشد آن ها به سختی خوردن غذا را یاد می گیرند. به غذای جوجه بوقلمون ها جیره آغازین یا پیش دان هم گفته می شود که باید حاوی پروتین باشد و تغذیه هایی از پودر ماهی، پودر گوشت و سویا داشته باشد معمولا به دلیل آلودگی سریع پودر گوشت و ماهی معمولا پرورش دهندگان ترجیح می دهند تا از پودر سویا استفاده نمایند.


نکته مهم قبل از قرار دادن جوجه به دستگاه جوجه کشی بوقلمون 

توجه کنید که قبل از قرار دادن جوجه در داخل دستگاه حتما تخم ها را ضد عفونی کنید لازم به ذکر است که برای تمیز کردن تخم ها به هیچ عنوان از پارچه خیس استفاده نکنید و از مسواک و فرچه استفاده کنید چون وجود پارچه خیس باعث می شود تا لایه ای که به عنوان محافظ بر روی تخم قرار دارد از بین برود.

طرز قرار دادن تخم بر روی دستگاه جوجه کشی بوقلمون 

توجه کنید که برای قرار دادن تخم ها باید به صورت عمودی قرار دهید و نوک تیز آن رو به پایین باشد و نوک پهن آن رو به بالا قرار گیرد.

مدت زمان نگهداری بوقلمون

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که مدت زمان نگهداری نر و ماده با یکدیگر متفاوت می باشد بوقلمون های ماده را باید تا 16 هفته و بوقلمون های نر را باید تا 24 هفته نگهداری شود چرا که در این مدت وزن بوقلمون ها به حد مناسبی می رسد و برای فروش آماده می باشند.

ساخت دستگاه جوجه کشی بوقلمون

ساخت دستگاه جوجه کشی بوقلمون در کارخانه ماشین طیور جویبار طی مراحل مختلف و با استفاده از قطعات و مواد اولیه بسیار با کیفیت انجام میشود، برخی از افراد بنا به دلایل مختلف به دنیال ساخت دستگاه جوجه کشی بوقلمون در خانه هستند، در صورتی که شما هم از این دسته افراد هستید حتما باید این نکته را در خاطر داشته باشید که با ساخت دستگاه های خانگی به دستگاهی با کیفیت و کارایی دستگاه های کارخانه ای دست نخواهید یافت، اما میتوانید دستگاه هایی با بازدهی حداقلی داشته باشید، برای ساخت دستگاه شما به جعبه، لامپ رشته ای، طلق شفاف، دستگاه دما سنج و رطوبت سنج نیاز دارید، توجه داشته باشید مهم ترین عامل در کارکرد دستگاه های دست ساز، تنظیم دمای مناسب برای پرورش جنین تخم مرغ ها است.