غاز یکی از حیوانات اهلی می باشد که در میان خانواده های ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و به دلیل لذیذ بودن گوشت آن اقدام به پرورش آن می نمایند. غازها یکی از حیوانات تخم گذار می باشند و یکی از روش هایی که به گسترش پرورش غاز می انجامند از طریق جوجه کشی می باشد جوجه کشی غاز هم یکی دیگر از مواردی می باشد که افراد زیادی به فعالیت در آن می پردازند و یکی از روش های کسب درآمد می باشد. اما باید بدانید دستگاه جوجه کشی غاز در واقع همان جوجه کشی سایر پرندگان می باشد که به مراقبت زیادی نیاز دارند.

دستگاه جوجه کشی غاز

نکات مهم در جوجه کشی غاز

برای داشتن یک جوجه کشی غاز موفق باید نکاتی را در نظر بگیرید که ما در این بخش به آن ها می پردازیم:

تمیز کردن تخم قبل از قرار دادن در دستگاه: توجه کنید که برای جلوگیری از آلوده شدن تخم غاز قبل از این که تخم ها درون دستگاه جوجه کشی غاز قرار دهید آن را تمیز کنید برای آن هم می توانید از دستمال مرطوب با آب نمک استفاده کنید پس از کشیدن دستمال مرطوب، آن را با یک دستمال خشک تمیز نمایید.

رطوبت جوجه کشی غاز: یکی دیگر از موارد مهمی که در جوجه کشی باید به آن توجه نمایید رطوبت دستگاه جوجه کشی می باشد که بهتر است تا 60 درصد فضا را رطوبت تشکیل دهد که در سه روز پایانی این رطوبت به 70 تا 75درصد افزایش پیدا کند

آب پاشی کردن دستگاه: یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه نمایید آب پاشی کردن دستگاه جوجه کشی غاز می باشد.توجه کنید تا از روز هشتم جوجه کشی سعی کنید تا روزانه آب پاشی لازم را انجام دهید به این صورت که دستگاه را خاموش نمایید و به مدت 5 دقیقه شروع به آب پاشی نمایید سپس دستگاه را خاموش کرده پس از 10 دقیقه دستگاه را روشن نمایید.

زمان لازم برای خروج جوجه غازها: توجه کنید که برای خروج جوجه غازها به هیچ عنوان عجله نکنید چرا که اگر عجله کنید باعث می شود تا جوجه های دیگر هم تلف شوند دقت کنید تا 24 الی 48 ساعت از خروج آن ها بگذرد تا به راحتی بتوان دستگاه را باز نمود مهمترین نکته ای که باید آن را در نظر بگیرید این است که زمان هچر مهمتر از زمان ستر باشد.

پس از به بیرون آمدن جوجه ها باید به تغذیه آن ها هم توجه کنید در روزهای اول جوجه ها به غذا نیازی ندارند اما پس از گذشت چند روز باید به غذای جوجه ها توجه نمایید.

یکی از مهمترین ترفندهای جوجه کشی غاز این است که پس از روز پنجم هر روز یکبار بر تخم غازها آب اسپری نمایید.

ویژگی فضای دستگاه جوجه کشی غاز

نکات جوجه کشی غاز

دستگاه جوجه کشی غاز خانگی

دستگاه جوجه کشی غاز خانگی به این صورت می باشد که از ظرفیت کمتری برخوردار می باشد که از این دستگاه برای کسب و کارهای کوچک و یا مصارف خانگی استفاده می کنند.

خرید دستگاه جوجه کشی غاز

برای پرورش غاز اگر می خواهید دستگاه جوجه کشی غاز خریدداری کنید باید توجه کنید تا همه موارد را در نظر بگیرید و با تحقیق و بررسی یک شرکت معتبر و حرفه ای را برای خرید انتخاب نمایید یک دستگاه خوب می تواند کمک کند تا هر پرنده ای که بخواهید را به جوجه کشی آن بپردازید.

قیمت دستگاه جوجه کشی غاز

یکی دیگر از مواردی که معمولا برای همه افراد این سوال مطرح می شود که قیمت دستگاه جوجه کشی چقدر است؟ ما در پاسخ می گوییم که قیمت دستگاه جوجه کشی به اندازه و کاربری که دارد بستگی دارد قیمت دستگاه جوجه کشی غاز خانگی با قیمت دستگاه جوجه کشی غاز صنعتی که برای مصارف پرورشی بزرگ به کار می رود متفاوت می باشد.

ترفندهای جوجه کشی غاز

جوجه کشی غاز با استفاده از دستگاه با روش سنتی آن متفاوت است و حتما برای اینکار شما باید با ترفندهای جوجه کشی غاز آشنایی لازم را داشته باشید، مهمترین نکته ای که لازم است حتما به آن واقف باشید، این است که تا 4 الی 5 روز مانده به دوره هچر باید هر روز تخم ها را آبپاشی کنید و پس از آن داخل دستگاه جوجه کشی غاز دهید. در ادامه بررسی فوت و فن های اینکار میپردازیم.

ترفندهای جوجه کشی غاز

فوت و فن های جوجه کشی غاز

1- چرخش تخم غاز

چرخش تخم های غاز با سایر پرندگان متفاوت است، به همین دلیل نکته ای که حرفه ای ها برای جوجه کشی غاز بسیار به آن توجه دارند همان چرخش تخم های غاز است.

تخم های غاز در زمان جوجه کشی حتما باید چرخض 180 درجه ای داشته باشند، به این منطور باید تخم ها را به نحوی قرار دهید که امکان چرخش آنها وجود داشته باشد. برای فراهم کردن این شرایط تنها باید نکته زیر را رعایت کنید

لازم نیست تخم های غاز را به صورت عمودی داخل شانه های تخم مرغ قرار دهید و تنها کافی است آنها را به صورت خوابیده روی روی سینی قرار دهید. در این صورت تخم ها با چرخش دستگاه حرکت میکند.

2- پیش از اینکه تخم را داخل دستگاه قرار دهید آنها را تمیز کنید.

تخم های آلوده به هیچ عنوان مناسب جوجه کشی نیستند و از آنجایی که غاز ها فضولات آبکی دارند، به طور معمول تخمهایشان آلوده هستند، به همین دلیل نیاز به نطافت دارند.

برای نظافت تخم های غاز توصیه میکنیم، از دستمال مرطوب و یا آب نمک استفاده کنید و حتما تخم ها را پس از پاکسازی آلودگی ها خشک کنید.

3- خرید تخم غاز نطفه دار

برای اینکه تخم های با میزان باروری بیشتری را انتخاب کنید، بهتر است که از تخم غازه هایی که بیش از 2 سال تا 10 سال دارد استفاده کنید، به این دلیل که درصد نطفه دار بودن آنها بسیار بیشتر است. همچنین سعی کنید تخم های غاز را از پرورشدهندگان معتبر خریداری کنید.

4- تنظیم دمای مناسب برای جوجه کشی غاز

توجه به دمای دستگاه جوجه کشی بسیار مهم است، به این دلیل که اگر دما به صورت مناسب تنظیم نشده باشد، مراحل جنینی جوجه ها به درسیت طی نمیشوند و عملیات جوجه کشی ناموفق خواهد ماند.

دمای مناسب ماشین جوجه کشی عاز، در هفته نخستین 38.5 درجه و از هفته دوم به بعد به 37.7 و در نهایت تا زمان تولید در دمای 37.2 مناسب است. دستگاه های ماشین طیور جوببار قابلیت اتصال به گوشی موبایل را دارند و شما میتوانید حتی در صورت عدم دسترسی به دستگاه با استفاده از گوشی موبایلتان به تغییر دما بپردازید.

5- بهترین میزان رطوبت در جوجه کشی غاز.

به یاد داشته باشید که وجود رطوبت کافی یکی از شرایط مهم در رشد نطفه ها است، بهترین میزان رطوبت برای تخم های غاز 70 درصد در شروع کار و و از هفته دوم 55 درصد است.

دوران هچر و ستر غاز چقدر طول میکشد؟

دوران ستر در جوجه کشی غاز معمولا 28 روز است، البته در نژادهای مختلف این پرنده استثناهایی هم وچود دارد، به همین دلیل هم نمیتوان به طور قطع دوران ستر و هچر غاز را مشخص نمود.

همچنین به صورت کلی 3 روز آخر در جوجه کشی غاز به عنوان دوران هچر در نظر گرفته میشود، اما این زمان ممکن است گاهی تا 5 الی 6 روز هم باشد، به منظور فهمیدن زمان هچر تخم ها حتما باید آنها را از 5 روز قبل زیر نظر داشته باشید، زمانی که تخم ها نوک زده شدند، زمان هچر تخم ها است. در زمان هچر به 37.2 درجه دما 73 درصدرطوبت نیاز است و چرخش تخم ها در این دوره متوقف میشود. توجه داشته باشید که از زمان هچ درب دستگاه را به هیچ عنوان باز نکنید و اجازه دهید 48 ساعت جوجه ها درون دستگاه باقی بمانند تا همه جوجه ها تخم خارج شوند، و نیازی به غذا دادن به جوجه ها در این زمان نیست.

بهترین فصل جوجه کشی غاز چه زمانی است؟

از آنجایی که فصد جفت گیری غاز ها در اوایل بهار است، تخم ریزی آنها در نیمه دوم فروردی آغاز میشود، بهمین دلیل بهترین زمان برای جوجه کشی غاز در فصل بهار است.