شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

نحوه تعیین جنسیت بلدرچین

در مقاله جوجه کشی بلدرچین در مورد نحوه جوجه کشی این پرنده صحبت کردیم، پس از اینکه جوجه ها از تخم خارج میشوند یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، نحوه تعیین جنسیت بلدرچین است، تعیین جنسیت بلدرچین ها می تواند بسیار ساده انجام شود. با استفاده از یکی از روشهای زیر می توانید به سرعت جنس بلدرچین خود را مشخص کنید.

1-سینه بلدرچین را بررسی کنید

اگر بلدرچین های رنگی وحشی مانند بلدرچین های ژاپنی، ایتالیایی و کلاه قرمز دارید، تشخیص تفاوت بین ماده و نر بسیار ساده است.

رنگ و لکه های سینه بلدرچین را بررسی کنید. سینه ماده ها به رنگ روشن (مانند کرم یا قهوه ای کم رنگ) با لکه های قهوه ای خواهند بود. با این حال، نرها سینه هایی به رنگ تیره (مانند قهوه ای مایل به قرمز) خواهند داشت و لکه های دیگری نخواهند داشت. اگر بلدرچین از ترکیب چند نژاد دارید (مانند بلدرچین تگزاس)، نمی توانید از رنگ و الگو روی سینه برای تعیین جنسیت آن استفاده کنید.

نحوه تعیین جنسیت بلدرچین

2-مشاهده رفتار

بلدرچین های نر و ماده غالباً تفاوت رفتاری دارند. رفتار بلدرچین ها را مشاهده کنید. بلدرچین های نر نسبت به ماده جنب و جوش بیشتری دارند در حالی که ماده از آرامش بیشتری برخوردار است. بلدرچین های نر به یکدیگر حمله می کنند مگر اینکه در یک فضای بزرگ با نقاط مخفی زیادی قرار بگیرند.

برای دیدن اینکه آیا حمله می کنند، آنها را در یک جعبه کوچک (اما به اندازه کافی برای حرکت کردن) قرار دهید و یک یا دو دقیقه آنها را تماشا کنید. اگر نر هستند، باید به دیگری حمله کنند، در این صورت بلافاصله آنها را بردارید تا از صدمات جدی جلوگیری کنید.

به بلدرچین خود گوش فرا دهید. بلدرچین‌های نر غالباً بلدرچین های ماده را فرا می خوانند اما گاهی اوقات ماده صدایی دارد که در بعضی از نژادهای بلدرچین مشابه حالت بالا به نظر می رسد (معمولاً برای صدا کردن جوجه های خود).

بلدرچین های نر در فصل جفت گیری بلند و زیاد سروصدا می کنند. حتی گفته می شود بلدرچین های نر در فصل جفت گیری غرغر می کنند.

در فصل جفت گیری بلدرچین های خود را تماشا کنید. ماده ها اغلب بسته به نژاد بلدرچین شما لانه می سازد و جوجه ها را تغذیه می کند و نر ها کمتر در این کار شرکت می کنند.

3-پرها را بررسی کنید

گاهی اوقات جنس بلدرچین شما به راحتی توسط پرهای آن مشخص می شود و می توان از این روش در بیشتر نژادهای بلدرچین استفاده کرد. در فصل جفت گیری پرها را بررسی کنید. بلدرچین های ماده معمولاً به دلیل جفت گیری پرهای پشت و سر خود را از دست می دهند. به تفاوت هر بلدرچین نگاه کنید. بلدرچین های نر معمولاً پرهای روشن تر و رنگارنگ تری در پشت، گردن و سر دارند در حالی که بلدرچین های ماده معمولاً یک رنگ ساده دارند.

جنسیت بلدرچین از روی پر ها

نکته:

فقط در صورتی که بلدرچین 2-3 هفته یا بیشتر باشد، می توانید از روی رنگ استفاده تشخیص دهید، در غیر این صورت به اندازه کافی کاربرد ندارد.

بلدرچین های نر بسیار فریاد می زنند، در حالی که ماده ها ساکت هستند و بندرت صدایی ایجاد می کنند. بلدرچین های نر بعلت درگیری ممکن است سرشان طاس باشد. این ممکن است نشان دهد که شما یک نر دیگر در قفس خود دارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *