شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

نحوه پرورش کبک

تولیدکنندگان کبک معمولاً یکی از دو گونه، چوکار یا کبک مجارستانی را پرورش می دهند. چوکارها معمولاً به عنوان جوجه های یک روزه خریداری می شوند، در حالی که مجارستانی ها به عنوان تخم یا پرندگان بالغ خریداری می شوند.

تفاوت عمده در روش های پرورش بین کبک های مجارستانی و چوکار منجر به تفاوت در هزینه تخم کبک یا جوجه می شود.

پرورش كبك چوكار

پرورش كبك چوكار

چوکار را می توان با یک باند سیاه که از پیشانی، از طریق چشم ها و از پایین گردن عبور می کند، تشخیص داد. پایین سینه و پشت به طور کلی رنگ خاکستری دارد. صورت و پاهای بزرگسال قرمز نارنجی است. چوکارها به راحتی در قفس بزرگ می شوند.

پرورش کبک های مجارستانی

کبک های مجارستانی (همچنین به نام کبک خاکستری) اندازه آنها تا حدی کوچک است و طول آنها به طور متوسط 12-14 اینچ است و وزن پرندگان بالغ تقریباً 450 گرم است.

پرورش کبک مجارستانی

آنها دارای بالهای کوتاه و گرد و یک دم کوتاه، تیره و قهوه ای بلوطی هستند. پرهای بدن قهوه ای و خاکستری است و پهلوهای نر به رنگ شاه بلوط و سفید است و سینه خاکستری آن در قسمت پایینی، قهوه ای نعل اسبی شکل دارد. تخمهای آنها به رنگ زیتونی است و در مدت 25 روز هچ می شود.

شروع پرورش کبک

یک راه عملی برای شروع این است که با گله 1000 کبک شروع کنید. یک واحد تولیدی در این اندازه به شما امکان می دهد مهارت های لازم تولید و بازاریابی را بدون سرمایه گذاری زیاد بیاموزید.

جوجه کشی و پرورش

ابتدا با تخم کبک یا جوجه های یک روزه از فروشندگان معتبر شروع کنید.

قبل از به دست آوردن تخم، اطمینان حاصل کنید که پرورش دهندگان از سالمونلا پولوروم، سالمونلا تیفوئید و مایکوپلاسما به دور بودند.

در صورت خرید تخم، آنها باید قبل از ستر در محیط تمیز و در دمای محیط بین 55 تا 68 درجه فارنهایت نگهداری شوند.

اگرچه تخم های کبک توانایی منحصر به فردی در مقاومت در برابر زمان طولانی نگهداری دارند و می توان آنها را تقریباً سه هفته قبل از کاهش قابلیت جوجه ریزی نگه داشت، اما بهترین زمان برای مرحله ستر آنها در مدت یک هفته است.

هنگام ذخیره سازی برای مدت زمان طولانی، تخم مرغ باید یک بار در روز چرخانده شود.

جوجه کشی کبک

دستگاه جوجه کشی، باید تهویه هوا مناسب باشد، برای سهولت چرخش تخم ها سیستم چرخش باید اتوماتیک و بدون حرکت ناگهانی باشد، بدنه دستگاه از یک ماده عایق خوب ساخته شده و به راحتی تمیز و ضد عفونی شود. باید بتواند دما را در محدوده تغییرات 25/0 درجه فارنهایت حفظ کند و رطوبت نسبی 60 درصد را تأمین کند. در صورتی که قصد پرورش کبک در ابعاد کوچکتر را دارید میتوانید از دستگاه جوجه کشی خانگی برای اینکار استفاده کنید.

تخمهای تمیز را در دمای 99.5 تا 100 درجه فارنهایت به مدت 23 تا 25 روز جوجه کشی کنید. بسیاری از تولیدکنندگان گروه های کوچکی از تخمها را در یک طرف علامت گذاری می کنند تا مشخص کنند چه زمانی برگردانده اند.

پس از اتمام هچ، جوجه ها و باقی مانده تخمها را برداشته و دستگاه جوجه کشی را کاملاً تمیز و ضد عفونی کنید.

دو هفته اول برای اطمینان از اینکه جوجه ها شروع خوبی داشته باشند بسیار مهم است، بنابراین برنامه ریزی قبلی بسیار مهم است.

جوجه ها را در یک محیط گرم قرار دهید که خوراک و آب آن به راحتی در دسترس باشد. قبل از بیرون آمدن جوجه ها مطمئن شوید که تمام دهانه های آب ، فیدرها و منابع گرما کار می کنند.

از آنجا که جوجه ها نمی توانند درجه حرارت بدن خود را برای 10 روز اول تنظیم کنند، منبع گرمایی مناسب و درست مدیریت شده، مانند چراغ های الکتریکی، لامپ های حرارتی، یا بخاری های گازی و یا نفتی را مهیا کنید.

کارآمدترین منبع گرما را برای محل نگهداری کبک خود انتخاب کنید. دمای اتاق را تقریباً در 88 درجه فارنهایت با دمایی در حدود 95 درجه فارنهایت درست زیر منبع گرما تنظیم کنید.

رفتار پرنده را با دقت مشاهده کنید. اگر پرندگان در حال جمع شدن هستند دما را افزایش دهید و اگر به نظر می رسد از منبع گرما دور شوند دما را کاهش دهید.

دمای اتاق را هر روز به تدریج کاهش دهید (5 تا 7 درجه فارنهایت در هفته) تا به 70 درجه فارنهایت برسد.

تولیدکنندگان می توانند کبک را به طور موثر در قفس های کلنی پرورش دهند اما باید مراقب باشند که آنها را خیلی طولانی در قفس نگذارند زیرا این امر می تواند بر کیفیت پر درآوردن آن ها تأثیر بگذارد.

برای هفته اول، تراکم قفس حدود چهار پرنده در فوت مربع مناسب است و سپس آن را برای پرندگان دو تا شش هفته ای، به سه پرنده در فوت مربع کاهش دهید.

تمام گوشه های قفس را به حالت گرد در آورید. کبک ها بسیار فعال هستند و وقتی ترسیده اند تمایل دارند روی هم جمع شوند و همین امر باعث از بین رفتن پرندگان می شود. گرد شدن گوشه ها محل ازدحام پرندگان از بین می برد.

مدیریت بیماری های کبک

به دلیل این صنعت هنوز به اندازه پرندگان دیگر مثل بوقلون و مرغ هنوز توسعه نیافته، تعداد کمی از داروها برای استفاده در تولید کبک تأیید شده اند. برای جلوگیری از شیوع بیماری امنیت زیستی و بهداشت لازم است.

امنیت زیستی شامل جداسازی گروه های پرندگان بر اساس سن، محدود کردن دسترسی انسان به محل نگهداری، تمیز نگه داشتن سالن و قفس ها و دفع صحیح پرندگان مرده است. قبل از تماس با پرندگان دیگر، برای جلوگیری از ورود ارگانیسم های بیماری، تمام پرندگان وارد شده به گله را برای مدت یک ماه جدا کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *