شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

اهمیت تهویه در طی جوجه کشی

تهویه در فرایندهای جوجه کشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به این دلیل که، اجزای اصلی هوا اکسیژن، نیتروژن، دی اکسید کربن و بخار آب است. حرکت آزاد این مولکول ها از طریق منافذ پوسته و غشاهای پوسته مهم است زیرا جنین در حال رشد باید به طور مداوم اکسیژن دریافت کند.

فن های دستگاه جوجه کشی

اکسیژن موجود در هوا

میزان اکسیژن هوا در سطح دریا حدود 21٪ است. به طور کلی، محتوای اکسیژن هوا در دستگاه جوجه کشی حدود 21٪ باقی می ماند، اما ممکن است در جوجه کشی که حجم زیادی دی اکسید کربن توسط جوجه های تازه جوجه ریزی شده تولید می شود، تغییراتی وجود داشته باشد. خطر اصلی در این موارد احتمال خفگی جوجه ها بواسطه دی اکسیدکربن است. قابلیت جوجه ریزی برای هر 1٪ کاهش اکسیژن از 21درصد حدود 5٪ کاهش می یابد.

شرکت ماشین طیور جویبار برای حل مشکل افزایش دی اکسید کربن و اثرات ناشی از آن بر پایه تجربه سی ساله خود در تولید دستگاه جوجه کشی صنعتی و نیمه صنعتی و همچنین طراحی و ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی، بر مبنای اصول علمی و تجربی این مسئله را بطور کامل و دقیق حل کرده است که شامل اقدامان زیر است:

  • تهویه هوا و گردش باد توسط فن های متناسب با ابعاد دستگاه انجام می شود. در دستگاه جوجه کشی نیمه صنعتی و خانگی از فن های صنعتی و در دستگاه جوجه کشی صنعتی از الکتروموتورهای صنعتی بهره گرفته شده است.
  • نصب داکت بر روی دستگاه که باعث میگردد هوای خارج به طور یکنواخت و از بالا تا پایین وارد شود.
  • سیستم دمپر منحصر بفرد دستگاه جوجه کشی جویبار طوری برنامه نویسی شده که هم هوای تازه را تامین می کند هم کمترین میزان اتلاف انرژی را خواهد داشت.
  • به کار بردن دریچه بغل دستگاه برای ورود هوای تازه.

دی اکسید کربن

دی اکسید کربن (CO2) یک محصول جانبی طبیعی از فرآیندهای متابولیکی در طی رشد جنین است. در حقیقت، CO2 از زمان تخمگذاری تخم مرغ از طریق پوسته آزاد می شود. وقتی تبادل هوا کافی نیست، میزان دی اکسید کربن در هوای درون دستگاه ستر و هچر افزایش می یابد. جنین های جوان تر سطح تحمل کمتری نسبت به جنین های بالاتر برای دی اکسید کربن دارند.

سطح دی اکسید کربن بالای 0.5٪ در دستگاه ستر، با کاهش قابل توجه در قابلیت جوجه ریزی همراه است (حدود 1٪ ). مرگ و میر کلی جنین در CO2 5٪ رخ می دهد. جوجه های جوجه کشی شده نسبت به جنین موجود در تخم مرغ CO2 بیشتری تولید می کنند و میزان تحمل در هچر حدود 0.75٪ است. دستگاه های اندازه گیری برای ثبت حجم CO2 هوا در بازار موجود هستند. بهترین مکان برای اندازه گیری CO2 در مجرای خروجی است که از دستگاه ستر یا هچر خارج می شود. اندازه گیری هایی که در داخل ماشین آلات انجام می شود چندان دقیق نیست زیرا باز شدن درب ها باعث تغییر محیط در دستگاه می شود.

جریان هوا

مهمترین جنبه جریان هوا در دستگاه جوجه کشی اطمینان از مخلوط شدن مناسب دما و رطوبت در کل اتاق است. در حالی که هوای تازه را برای اکسیژن وارد می کنید و هوای استفاده شده را برای کاهش دی اکسید کربن، افزایش رطوبت و درجه حرارت خارج می کنید.

تولیدکنندگان مختلف ماشین جوجه کشی دارای روشهای مختلفی برای گردش هوا هستند: پارو، تیغه و فن. دربی که ناقص بسته می شود، هوابندی ضعیف درب یا فن خارج از تراز، بر الگوهای جریان هوا تأثیر منفی می گذارد. دستگاه ضعیف جریان هوا، جوجه ریزی را کاهش می دهد و کیفیت جوجه را پایین می آورد. نگهداری دستگاه برای دستیابی به جریان بهینه هوا بسیار مهم است.

توجه داشته باشید که در یک فضای نسبتاً کوچک اگر نه هزاران جوجه، صدها جوجه زنده، وجود دارد. تبادل مناسب هوا، اکسیژن کافی و حذف گازهای مضر را تضمین می کند. درصورتی که جوجه ریزی از تهویه خوبی برخوردار نباشد، این امر تأثیرات منفی در رشد و نمو جنین خواهد داشت و منجر به هچ پایین و جوجه های ضعیف خواهد شد. تهویه همچنین محیط کار سالم در جوجه کشی را ایجاد می کند.

در طول دوره جوجه ریزی و به خصوص در هنگام نوک زنی، تهویه بیشتری لازم است زیرا جنین شروع به استفاده از ریه های خود برای تنفس می کند. بنابراین، آنها به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. کمبود اکسیژن در این دوره می تواند منجر به مرگ جوجه ها شود.

بنابراین، از اهمیت ویژه ای برخوردار است که اطمینان حاصل کنید که دستگاه های جوجه کشی و اتاق های جوجه ریزی برای اطمینان از اکسیژن کافی جوجه ها تهویه خوبی دارند. استفاده از فن های خروجی و گردش هوا کمک خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *