شرکــت ماشیــن طیــور جویبــار
تولید کننده انواع دستگاه جوجه کشی

چگونه تشخیص دهیم مرغ بیمار است

مرغ ها حیوانات اهلی هستند که تعدادی از بیماری ها می توانند آنها را تحت تأثیر قرار دهد. به طور معمول، به دنبال تغییراتی در رفتار آنها و همچنین تغییراتی در پوست، پرها و مدفوع آنها باشید تا بیماری را تشخیص دهید. بسیاری از علائم در انواع بیماری ها مشترک است، بنابراین همیشه بهتر است قبل از شروع درمان، یک دامپزشک پرنده بیمار را چک کند.

چگونه تشخیص دهیم مرغ بیمار است

روش 1-به دنبال مشاهده علائم عمومی بیماری باشید

بررسی میزان فعالیت مرغ ها

به دنبال مرغ هایی بگردید که در لانه پنهان شده و فعال نیستند. مرغهایی که سالم هستند در طول روز در حرکت هستند. اگر یک یا چند مرغ شما به جای بیرون آمدن سعی در ماندن در لانه دارند، باید مرغ را از نظر علائم بیشتر بررسی کنید. به عنوان مثال، هنگامی که صبح درب قفس را باز می کنید، جوجه های شما باید بیرون بروند.

آنها ممکن است به جای نشستن در قفس ، با پرهای باد کرده برای گرم شدن در اطراف بنشینند. وقتی مرغها بیمار می شوند، معمولاً دور هم می نشینند و سعی می کنند گرم شوند تا انرژی خود را حفظ کنند.

تشخیص بیماری مرغ با توجه تغذیه آنها

بررسی کنید آیا مرغ ها غذا می خورند یا خیر. هنگام تغذیه مرغ ها مراقب آنها باشید. اگر مواردی دارید که به عقب می آیند و غذا نمی خورند ، این می تواند نشان دهنده بیماری باشد ، به ویژه اگر غذایی باشد که جوجه های شما از آن لذت می برند.
اگر به یکی از مواردی که به بیماری آن مظنون هستید ، سعی کنید یک غذای مخصوص به آن بدهید تا ببینید آیا علاقه نشان می دهد یا خیر. اگر اینگونه نباشد ، این شک شما را تأیید می کند. به عنوان مثال ، بلغور جو یا ذرت را امتحان کنید. مرغ ها عاشق کرم های کنجاله ای نیز هستند.

تغذیه مرغ های بیمار

رفتارهای غیرعادی مرغ

مراقب هر رفتاری غیرعادی باشید. شاید پرنده شما بالهای خود را در موقعیتی نامناسب نگه دارد. ممکن است از بقیه گله دور بماند. ممکن است متوجه شوید لنگ می زند یا در ایستادن مشکل دارد. هر چیز رفتار غیرعادی دیگری نیز می تواند نشانه مشکل پرنده شما باشد. همچنین ممکن است بویی از مرغ استشمام کنید که طبیعی نباشد.

مشکلات گوارشی مرغ ها

به مشکلات معده مانند استفراغ و اسهال توجه کنید. اگرچه برخی از استفراغ ها ممکن است به دلایلی غیر از بیماری باشد، ولی به همراه با علائم دیگر می تواند نشان دهنده بیماری باشد، بنابراین مراقب باشید. به همین ترتیب ، بوی بسیار بد مدفوع مرغ می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد ، همچنین یک رنگ یا بافت غیرمعمول در مدفوع آنها. مدفوع شل نیز یک مشکل محسوب می شود.

پرهای ناصاف و ناموزون

به پوشش بدن و چشم مرغ توجه کنید. اگر جوجه های شما بیمار باشند ، پوشش آنها از حالت طبیعی خارج می شود. به همین ترتیب ، مراقب کدر شدن یا آبریزش چشم باشید ، که نشانه دیگری از بیماری است. همچنین ممکن است مرغ ها به جای هوشیاری ، یک یا هر دو چشم را ببندند. پرهای ناصاف و ناموزون به این معنی است که جوجه های شما احساس خودآرایی به خود نمی دهند.

رنگ پوشت صورت مرغ

شانه و پوست صورت مرغ را برای تغییرات بررسی کنید. گاهی اوقات ، این مناطق کم رنگ می شوند یا به بنفش تغییر می کنند. در مواقع دیگر ، ممکن است متورم شوند یا دچار ضایعات شوند. هرگونه تغییر از قرمز روشن نشانه بیماری است.

کیفیت تخم مرغ ها

کیفیت تخم مرغ را بررسی کنید. گاهی اگر مرغی مریض باشد ، تخمهای او از شکل نرمال خارج می شود. ممکن است پوسته نرم داشته باشند یا بیش از حد درون تخم مرغ مشکل داشته باشند مانند آبکی بودن. یا اینکه، تخمها ممکن است بد شکل خارج شوند. همچنین ممکن است متوجه شوید که مرغ در تخمگذاری مشکل دارد و هنگام تلاش برای عبور تخم ، فشار وارد کند.

علاقه مندان برای خرید دستگاه جوجه کشی خانگی یا صنعتی ماشین طیور جویبار میتوانند با کارشناسان فروش این شرکت تماس بگیرند

روش 2-بررسی بیماری های آنفلوانزای مرغی و تنفسی

به دنبال سرفه و عطسه باشید. علائم این بیماری ها در مرغ ها مانند علائم در انسان است. مرغ ها به طور معمول هر چند وقت یکبار عطسه می کنند ، اما اگر عطسه مداوم در سراسر گله خود مشاهده کنید ، این می تواند نشانه ای از یک بیماری تنفسی باشد. همچنین ممکن است متوجه سرفه در گله خود شوید. این علائم را در بیماری هایی مانند آنفلوانزای مرغی و سینوزیت عفونی مشاهده خواهید کرد. برخی از این بیماری ها با آنتی بیوتیک درمان می شوند ، اما برخی دیگر توسط ویروس هایی ایجاد می شوند که با دارو قابل درمان نیستند.

ترشحات چشم و بینی

* چشم و بینی را از نظر وجود سینوزیت عفونی بررسی کنید. سینوزیت عفونی می تواند باعث خارج شدن ترشحات کف مانند از چشم ها و همچنین از بینی شود. این مناطق ممکن است متورم و گرفتگی نیز داشته باشند. همچنین ممکن است متوجه تنفس تند شوید.

تغییر رنگ تاج، واتل و پای مرغ

مراقب رنگ بنفش در تاج ، واتل (غبغب) و پاهای مرغ مبتلا به آنفولانزای مرغی باشید. گاهی اوقات ، این بیماری می تواند باعث شود که این مناطق رنگ بنفش به خود بگیرند. ممکن است نوک آنها به رنگ آبی یا بنفش درآید در حالی که بقیه قسمت ها از حالت طبیعی کم رنگ تر به نظر می رسند. گرچه این شرایط فقط مختص این بیماری نیست ، اما می تواند یک علامت باشد. با آبله ، ممکن است ضایعاتی در صورت ، تاج و واتل مشاهده کنید. آنفلوانزای مرغی ویروسی است که با دارو قابل درمان نیست.

تغییر کیفیت تخم ها

کیفیت تخم مرغ را بررسی کنید. همه بیماری های تنفسی می توانند باعث تغییر در کیفیت تخم مرغ شوند. به عنوان مثال ، تخم مرغ ها ممکن است به شکل های نامتعارف خارج شوند یا پوسته های سخت نداشته باشند. تغییرات مختلف تخم مرغ می تواند به بیماری های مختلف اشاره کند. به عنوان مثال ، اگر تخمگذار، تخم بگذارد و کاهش کیفیت پوسته را مشاهده کنید ، این می تواند برونشیت عفونی باشد. این بیماری با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

بیماری نیوکاسل باعث کاهش تخمگذاری و همچنین کیفیت تخم مرغ خواهد شد. این بیماری با آنتی بیوتیک قابل درمان نیست، اما دامپزشک ممکن است مقداری به شما بدهد تا از عفونت های دیگر جلوگیری کند.

مرگ ناگهانی برخی مرغ ها

به مرگ ناگهانی بر اثر آنفولانزای مرغی توجه کنید. به ویژه اینکه آنفلوانزای مرغی، حتی اگر در ابتدا علائم دیگری را نشان ندهند، می تواند باعث مرگ برخی پرندگان شود. اگر در گله خود مرگ غیرقابل توجیهی دارید، ممکن است نیاز باشد سایر پرندگان خود را از نظر وجود این بیماری بررسی کنید. حنجره عفونی نیز می تواند باعث مرگ تعداد زیادی از پرندگان شود و با آنتی بیوتیک قابل درمان نیست، زیرا ویروس است.

روش 3-مراقب بیماری های روده ای باشید

رنگ روشن تاج و پوست صورت مرغ

مراقب تاج و پوست رنگ روشن باشید. بیماری کوکسیدیوز معده از انگلی در دستگاه روده نشات می گیرد و مانند بسیاری از بیماری ها می تواند باعث تغییراتی در تاج و واتل(آویز گوشت زیر نوک) مرغ شود. به طور معمول، با این شرایط، این مناطق نسبت به حالت طبیعی کم رنگ تر به نظر می رسند. تاج و واتل مرغ سالم قرمز روشن خواهد بود.

مدفوع خونی

به دنبال مدفوع خونین و سایر تغییرات در این قسمت باشید. بیماری های روده ای مانند کوکسیدیوز می توانند باعث ایجاد خون در مدفوع شوند، اگرچه هر عفونی باعث بروز این علامت نمی شود. در موارد شدید ، می تواند منجر به مدفوع زرد شود که دارای بافت و شکل کف است.

بخاطر داشته باشید که مرغ ها هر از گاهی روده های خود را تخلیه میکنند که این کاملا طبیعی است. این بیشتر از رنگ قرمز روشن، قرمز قهوه ای خواهد بود.

مرگ ناگهانی

از مرگ پرندگان آگاه باشید. کوکسیدیوز ، و همچنین انواع دیگر بیماری های روده ای، می تواند باعث مرگ ناگهانی شود، و ممکن است از قبل به بقیه گله های شما گسترش یابد. گرچه این یک فکر ترسناک است، اما قابل درمان است، ولی به شرطی که بلافاصله شروع به کار کنید و پرندگانی را که فکر می کنید بیمار هستند، برای درمان جدا کنید.

روش 4-توجه به علائم خاص سایر بیماری ها

 

به دنبال خارش و پرهای ژولیده پرندگان برای تشخیص شپش یا کنه باشید. اگرچه به خودی خود بیماری نیست، اما شپش و کنه می تواند برای جوجه های شما مشکلاتی مانند کم خونی ایجاد کند. اگر فکر می کنید ممکن است جوجه های شما شپش یا کنه داشته باشند، پایه پرها را در انتهای پشت پرنده بررسی کنید. ممکن است دسته ای از تخمهای سفید ریز را مشاهده کنید. متناوباً، ممکن است انگلهایی را ببینید که روی پرنده در حال حرکت هستند، یا لکه های سیاه کوچک یا انگلهای سفید به اندازه برنج. شپش و کنه را می توان با پاشیدن پودر انگلی به پرندگان یا پاشیدن محلول انگلی برای مرغ ها ، درمان کرد.

کاهش وزن جوجه ها و مرغ ها

به پرندگانی که لاغر و پرهای بد دارند، توجه کنید، که می تواند نشان دهنده کرم باشد. این انگل روده می تواند باعث کاهش وزن جوجه های شما شود و ممکن است احساس مراقبت از پرهای خود نداشته باشند. همچنین ممکن است پوست اطراف دهان آنها نسبت به حالت طبیعی کم رنگ باشد. این انگل ممکن است باعث اسهال شود و ممکن است پرهای مات شده را در قسمت انتهایی عقب مشاهده کنید. اگر یک پرنده به این بیماری مبتلا شود ، باید کل گله را معالجه کنید.

مشکل پرندگان در تخمگذاری

به پرنده ای که در تخمگذاری مشکل دارد توجه کنید. ممکن است ببینید که او در حال فشار دادن برای تخمگذاری است. به شخصی که دچار یبوست است فکر کنید و اینکه چگونه در مرغ به نظر می رسد. هنگام تلاش برای تخمگذاری ممکن است صدا ایجاد کند. برای مرغی که تخم، درتخم دانش گیر کرده است کارهای زیادی نمی توان انجام داد ، اگرچه یک حمام آب گرم در پشت او و یا استفاده از روان کننده می تواند کمک کند.

فلج موقتی مرغ ها

مراقب فلج موقتی بیماری مارک باشید. این بیماری توسط ویروس تبخال ایجاد می شود و نسبتاً گسترده است. در بعضی موارد ، می تواند باعث ایجاد تومورهای لنفاوی شود که عصب ها را فشار داده یا بزرگ می کنند. به نوبه خود ، این می تواند باعث فلج شود ، که ممکن است فقط موقتی باشد یا دائمی باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *